Pismo bralca: Kaj pomeni kredibilnost Slovenije?

Kaj nam hočejo s tem sporočati, v kaj nas hočejo prepričati? Želi EU periferne države spremeniti v sodobne kolonije?

Objavljeno
19. januar 2015 18.01
Črt Tavš
Črt Tavš

Razmišljajmo, kaj pomeni kredibilnost? Kredibilnost (mimogrede SSKJ tega izraza ne pozna) v slovenskem jeziku pomeni verodostojnost.

Nenehno poslušamo o kredibilnosti Slovenije. Kaj nam hočejo s tem sporočati, v kaj nas hočejo prepričati? S tem izrazom so povezani govori politikov, da Evropa zahteva od nas reforme. Morda sem zaradi svoje raztresenosti preslišal, kaj naj bi reforme vključevale. Pričakoval bi, da nam bodo vlade podale presek stanja in jasne smernice izhoda iz krize. Obratno, polno glavo imamo sanacije bank, varčevanja, opozarjanja na velik državni dolg, kot da smo se mi državljani zadolžili. Po drugi strani pa nas prepričujejo v privatizacijo, ki naj bi jo vlade obljubile Evropi v paketu reform, ki jih le-ta od nas zahteva.

Če smo neposredni, s prodajo državnega premoženja tujemu zasebnemu kapitalu razumemo odtujitev državnega premoženja. Skratka Evropa zahteva, da se Slovenci za drobiž odpovemo lastnini, ki so jo ustvarjale številne generacije. Odtujitev zagovarjajo z argumentom, da je država slab gospodar. Kaj niso naši predniki z dobrim gospodarjenjem ustvarjali, kar bi radi sodobniki prodajali? Torej s to izjavo si samokritično priznavajo, da so slabi gospodarji, kar ne velja za vse Slovence. Kaj ko bi državno premoženje denacionalizirali in ga vrnili v gospodarjenje slovenski skupnosti?

Očitno si Evropa želi privatizacije državnega premoženja. S to zahtevo izkazuje namen, vsaj tako si razlagam, da postanemo večni hlapci na domači zemlji. Evropa tako zanika enakost narodov in posameznikov za dobrobit korporacij in njihovega kapitala. Zato pa je zame kvečjemu Evropa neverodostojna (nekredibilna).

Njeno neverodostojnost povečujejo varčevalni ukrepi. Po eni strani torej zahteva odtujitev državnega premoženja in odliv dobičkov v tujino, kar pomeni manjši priliv v državni proračun in manjše investicije za nova delovna mesta. Po drugi strani pa vztraja na nizkem proračunskem primanjkljaju (zlato fiskalno pravilo) in izplačevanju visokega državnega dolga. To ne gre skupaj. Zadeva se izide samo, če namenoma hočejo obubožati ljudi tudi z odvzemom osebnega premoženja.

To ne velja samo za Slovenijo. Interesi korporacij, ki jih zagovarja EU, so najbolj vidni v Grčiji, v Španiji, na Portugalskem, v Italij itd. Ali hočejo te obrobne (periferne) države spremeniti v sodobne kolonije?