TRIPOLIS, BRUSELJ, RIM – Evropski voditelji v prvih odzivih na današnjo smrt libijskega samodržca Moamerja Gadafija izpostavljajo, da se je s tem končalo tudi neko obdobje. Predsednika Evropskega sveta in Evropske komisije tako govorita o koncu zatiranja libijskega ljudstva in despotizma, italijanski premier pa o koncu vojne v Libiji. Vsi so si enotni, da se za Libijo začenjajo novi časi in pomembne odločitve.
Trpljenja je konec
Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso sta v sporočilu za javnost poudarila, da Gadafijeva smrt označuje konec obdobja despotizma in zatiranja, zaradi katerih so Libijci predolgo trpeli.
»Libija zdaj lahko obrne novo stran,« sta zapisala Van Rompuy in Barroso. Ob tem sta pozvala libijski nacionalni prehodni svet, naj si prizadeva za spravni proces, ki bo v državi omogočil demokratično, mirno in pregledno tranzicijo oblasti.
»Vojne v Libiji je konec,« pa je v odzivu na novice o smrti svojega nekdanjega tesnega zaveznika poudaril italijanski premier Silvio Berlusconi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Sic transit gloria mundi (Tako mineva slava sveta), je dejal v latinščini.
Gadafi odšel veličastno
Evropski poslanec iz Italije Mario Borghezio, ki s svojimi izjavami pogosto vznemirja javnost, pa je poudaril, da je bil Gadafi »velik voditelj in velik revolucionar«. »Konec Gadafija, ki je umrl med bojem, obkrožen z najzvestejšimi privrženci, je nedvomno veličasten,« je v sporočilu, ki ga povzema nemška tiskovna agencija DPA, zapisal poslanec.
Ruski predsednik Dmitri Medvedjev pričakuje, da se bo zdaj v Libijo naselil mir in da se bodo tisti na vodilnih položajih sposobni sporazumeti o strukturi upravnih organov. Nizozemski premier Mark Rutte se je Gadafijeve smrti menda celo razveselil. Tudi ameriški senator John McCain se strinja, da se je Libija rešila spon in bo zdaj lažje zadihala. Meni, da bi morali ZDA, Evropa in nekateri partnerji iz arabskega sveta skupaj podpreti Libijo pri boju za demokracijo.