Ljubljana - Znanstvenikom je uspelo razvozlati zaporedje še zadnjega kromosoma v človeškem genomu. Raziskava, v kateri je sodelovalo 150 strokovnjakov, večinoma ameriških in britanskih, nekaj pa tudi iz Japonske, Francije, Nemčije, Kitajske in od drugod, se je začela pred desetimi leti, njeno pred dnevi sklenjeno zadnje poglavje pa je prelomnica v znanosti. Kromosom 1 je sestavljen iz skoraj dvakrat toliko genov kot povprečni kromosom. Med približno 3000 geni so tudi tisti, ki so odgovorni za nastanek raka ter Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni.
Kromosom 1 je največji med človeškimi kromosomi, vsebuje približno osem odstotkov vseh genetskih informacij. Pomemben je predvsem z zdravstvenega vidika, saj je z nepravilnostmi v zaporedju v tem kromosomu povezanih več kot 350 človeških bolezni, piše revija Nature, na katere spletnih straneh je objavljeno tudi celotno zaporedje. Človeški genom v celoti vsebuje od 20.000 do 25.000 genov. Kromosomi so označeni s številkami od 1 do 22, pri čemer je prvi največji in šestkrat daljši od najmanjših (21 in 22). Preostala dva, X in Y, določata spol.
»Tako se je končal obsežni Projekt človeški genom,« je izjavil dr. Simon Gregory, profesor z ameriške univerze Duke, ki je vodil raziskovalno skupino na Sanger Institute v Britaniji. »Kromosom 1 je tisti del genoma, katerega geni naj bi bili odgovorni za največ človeških bolezni.« Raziskovalci upajo, da bo njihovo odkritje v pomoč zdravnikom pri diagnosticiranju oziroma učinkovitejšem zdravljenju rakavih obolenj, avtizma, duševne zaostalosti, povišanega holesterola itd.
Najnovejše odkritje bo po besedah dr. Gregoryja pripomoglo tudi k hitrejšemu odgovoru na vprašanje, kako v določenih populacijah prihaja do genetskega razlikovanja. Kromosom 1 se je že izkazal za koristnega pri določanju gena, odgovornega za razvoj volčjega žrela in zajčje ustnice.
Iz petkove tiskane izdaje Dela.