Bangalore – Arheologi so v južni Indiji odkrili ruševine starodavnega hindujskega templja, ki ga je po vsej verjetnosti pred stoletji porušil popotresni val, cunami. Kot predvidevajo arheologi, je bil tempelj, katerega ruševine so ta mesec izkopali v bližini mesta Mahabalipuram, najverjetneje zgrajen nekje med 2. stoletjem pred našim štetjem in prvim stoletjem našega štetja. “Gre za najstarejši tempelj v regiji doslej,” je povedal vodja arehologov Thyagarajan Satyamurthy. Zdaj so si za glavno nalogo zadali, da ugotovijo, kdaj približno je cunami udaril ob zidove svetišča. To naj bi razbrali iz peska in morskih školjk, ki so jih našli med ruševinami templja, posvečenega hindujskemu bogu Lord Muruga.
Kot je še razložil Satyamurthy, je največ škode nastalo prav na tisti strani stavbe, ki je bila obrnjena proti morju, znotraj stavbe pa so odkrili pranaplavine, kot jih imenujejo geofiziki v vladnem laboratoriju v mestu Trivandrum. Svetišče so odkrili pod granitnim templjem, ki ga je ista skupina arheologov izkopala julija tega leta, iz česar sklepajo, da so kralji, ki so regiji vladali med letom 580 p. n. št. do leta 728 n. št. nov tempelj zgradili na ruševinah starega. Pri izkopavanju so naleteli tudi na štukature, kipce, luči iz žgane gline, molilne vence in strešno opeko, kar je značilno za čas prvega tisočletja.
Ravno v času postavljanja teorije, da je starodavni tempelj uničil cunami, pa je uničujoč popotresni val v Indijskem oceanu lani razkril mnoga druga svetišča in spomenike, ki so bili stoletja zakopani pod zemljo. S tem se je začelo govoriti o virih v starodavni literaturi, ki navajajo izginjanje mest in mestec v uničujočih valovih, ki bi lahko bili cunamiji. “Naše odkritje ne sproža le zanimivih vprašanj o starodavnih Tamilih, pač pa tudi o zgodovini cunamijev,” je zaključil Satyamurthy.