Ljubljana – Judež ni bil hudobni izdajalec, kakor je opisan v Novi zavezi, temveč je ravnal skladno z Jezusovimi željami, ko ga je izdal oblastem. Žrtvoval je človeka, v katerega je bil odet, a s tem pomagal, da se je ta rešil fizične podobe in je osvobodil resnični duhovni jaz oziroma božansko bitje, ki je prebivalo v njem. Tako navaja starodavni koptski rokopis na papirusu iz 3. ali 4. stoletja, ki da je edini izvod Judeževega evangelija.
V četrtek so ga na tiskovni konferenci, ki jo je bilo mogoče neposredno spremljati na spletu, predstavili na sedežu družbe National Geographic v Washingtonu. “Skrivni zapis razodetja, ki ga je Jezus podal v pogovoru z Judo Iškarijotom, tri dni preden je praznoval vnebohod,” je uvodni stavek šestindvajset strani dolgega rokopisa. V njem je prebrati, da je Jezus Iškarijotu dejal, naj stopi stran od drugih, da mu bo razodel skrivnost kraljestva. “Lahko ga dosežeš, a to bo zate pomenilo veliko žalost … Generacije te bodo preklinjale in ti jim boš zavladal,” pravi Jezus, čigar križanje in vstajenje v evangeliju nista omenjena.
Pri National Geographicu zagotavljajo, da so pri konservatorskih delih, potrjevanju izvirnosti in prevajanju sodelovali s priznanimi ustanovami in strokovnjaki, med njimi Mikensko fundacijo za starodavno umetnost in Inštitutom Waitt za zgodovinska odkrivanja. Rokopis je ponovno sestavil, prepisal in prevedel Švicar Rodolphe Kasser, strokovnjak za koptsko civilizacijo, s pomočjo nekaj sodelavcev.
Tekst skozi številne teste in analize
Kot izvirno delo starodavne krščanske književnosti so ga prepoznali s petimi različnimi metodami. Z radioogljikovim datiranjem so potrdili, da je nastal med letoma 220 in 340. Analiza črnila je pokazala vsebnost ogljika, gume in železa in tako sestavo, kakršno so uporabljali v Egiptu v 3. stoletju. S tehniko, imenovano multispectral imaging, so ugotovili, da se papirus odziva podobno kakor drugi starodavni papirusi in da ni sledov večkratnih nanašanj črnila. Sledili so še kontekstualno dokazovanje in paleografski dokazi.
Pred razkritjem dolgo potovanje
V usnje vezani kodeks na papirusu, ki je bil napisan pred približno 1700 leti, so odkrili v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja v puščavi blizu El Minja v Egiptu. Nato je krožil med trgovci s starinami, dokler ga leta 2000 ni kupila starinarka Frida Nussberger Tchacos. Leto pozneje ga je dala v konserviranje in prevajanje Mikenski fundaciji za starodavno umetnost v švicarskem Baslu. Restavrirani dokument bodo shranili v kairskem koptskem muzeju. “To dramatično odkritje nebiblijskega besedila, za nekatere najpomembnejše v zadnjih šestdesetih letih, poglablja poznavanje zgodovine in teoloških nazorov iz obdobja zgodnjega krščanstva,” je prepričan Terry Garcia, izvršni predsednik pri National Geographicu.
Več preberite v današnjem tiskanem Delu