Ljubljana - Letošnji začetek avgusta je med najhladnejšimi v dolgoletnem povprečju. V prvi tretjini meseca so bile temperature povsod po državi pod povprečjem, izmerjenem med letoma 1961 in 1990. Na večini ozemlja so za dolgoletnim povprečjem zaostale za eno do dve stopinji Celzija, v Ljubljani in na Kredarici pa za več kot dve stopinji Celzija. V Ljubljani je bila prva tretjina avgusta peta najhladnejša doslej.
Najhladnejšo prvo tretjino avgusta so od sredine prejšnjega stoletja povsod po izbranih krajih (Ljubljana, Celje, Murska Sobota, Novo mesto, Portorož in Kredarica) izmerili leta 1976. V Ljubljani in Novem mestu je bila najtoplejša leta 1994, v Celju in Portorožu leta 2003, v Murski Soboti in na Kredarici pa 1992.
Veliko tudi padavin
Višina padavin je bila v prvi tretjini avgusta nadpovprečna, najmanjši odklon glede na povprečje med letoma 1961 in 1990 pa so bil zabeležili v Murski Soboti. Na Kredarici je bilo največ padavin leta 1970, brez padavin pa je bila prva tretjina v avgustu 1961.
V Ljubljani so največ padavin v prvi tretjini avgusta zabeležili leta 1984, letos pa so namerili drugo največjo količino padavin od sredine prejšnjega stoletja. Brez padavin je bil začetek avgusta v letih 1957, 1961 in 1999. Murska Sobota je imela največ padavin leta 1987, pet let pa je bila prva tretjina avgusta brez padavin.
V Novem mestu je bilo največ padavin leta 1985, brez padavin so bili v štirih letih. V Portorožu so letos zabeležili rekordno količino avgustovskih padavin, v devetih letih pa je bila Obala v tem času brez padavin. Na Celjskem je bilo največ padavin v avgustu leta 1987, tri leta pa so bila v tem obdobju suha.
Julij nadpovprečno topel
Medtem ko so bile temperature v začetku avgusta pod povprečjem, pa so julija vremenoslovci povsod po državi namerili nadpovprečne temperature. Od dolgoletnega povprečja so bile višje za tri in pet stopinj Celzija.
Največji odklon, nad štiri stopinje Celzija, je bil v skrajnem severozahodnem delu Slovenije, v Ratečah je znašal 4,3 stopinje Celzija, v osrednjih delih Slovenije pa med 3,5 in štiri stopinje Celzija. Najmanjši odklon od povprečja pa so zabeležili na Koroškem, znašal je 2,9 stopinji Celzija.
V Murski Soboti je julija povprečna temperatura znašala 22,3 stopinje Celzija, že deseto leto zapored pa so namerili nadpovprečno temperaturo. Najnižja julijska temperatura v Murski Soboti je bila zabeležena leta 1978, ko je znašala približno 17 stopinj Celzija.
Tudi v Portorožu je bila povprečna julijska temperatura rekordna. Znašala je 25,4 stopinje Celzija in je bila že šesto leto zapored nad dolgoletnim povprečjem. Najnižjo julijsko temperaturo so v Portorožu namerili leta 1960, in sicer 21 stopinj Celzija. V Portorožu je bilo julija kar 25 vročih dni, ko je temperatura presegla 30 stopinj Celzija. V Ljubljani je bilo tovrstnih dni 18, v Murski Soboti 17, v Novem mestu 14 in v Ratečah devet.