Na spolno usmerjenost 'vplivajo' mame

Spolna usmerjenost moških naj bi se določila že pred rojstvom. Materino telo naj bi namreč s sproščanjem protiteles vplivalo na spolno diferenciacijo možganov.

Objavljeno
27. junij 2006 13.46
Zarodek iz ledvice
New York – Spolna usmerjenost moških naj bi bila določena, še preden se rodijo, je pokazala nova raziskava Univerze Brock v St. Catherines (Ontario). Prejšnja raziskava profesorja dr. Anthonyja F. Bogaerta in kolegov je nakazala, da več starejših bratov ko ima moški, večja je verjetnost, da bo istospolno usmerjen. Zaenkrat pa ni jasno, ali gre za predporodno ali psihosocialno posledico, povezano z odraščanjem v večinoma moški družbi sorodnikov. V najnovejši raziskavi pa je bilo vključenih 944 gejev in heteroseksualnih moških, vključno s tistimi, ki so odraščali ob posvojencih, sorodnikih ali so bili sami posvojeni.

Boagert je odkril, da povezava med odraščanjem s starejšimi brati in homoseksualnostjo obstaja je le v primeru, da sta brata tudi v biološkem sorodstvu – takšen odnos se je namreč pokazal med biološkima bratoma, ki pa ju niso vzgajali skupaj. Časovno obdobje, v katerem so moškega vzgajali skupaj s starejšim bratom, ni imelo nobene povezave s spolno usmerjenostjo. “Ti rezultati podpirajo prenatalni izvor razvoja spolne usmerjenosti pri moških in kažejo, da se 'bratski' učinek pojavi kot 'spomin' na obdobje v maternici oziroma rojstvo,” je zapisal profesor.

Žensko telo se namreč moškemu fetusu 'zdi' tuje, je razložil dr. Boagert, njen imunski sistem pa se na moške fetuse odzove s povečanim, oddajanjem protitelesc. “Če ta teorija drži, potem je povezava med materinim imunskim sistemom in otrokovo bodočo spolno usmerjenostjo v določeni meri odvisna od materinih proti-moških protiteles, ki vplivajo na spolno diferenciacijo možganov,” meni profesor z Univerze Brock.