Napad na stradivarko

Dva izumitelja – strokovnjak za računalniško opremo in oblikovalec zvoka – sta napovedala, da bosta s pomočjo ogljikovih vlaken predrzno napadla kraljico violin stradivarko

Objavljeno
16. junij 2006 12.27
Bodo karbonska vlakna zamenjala les pri izdelavi violin?
Berlin - Dva izumitelja – strokovnjak za računalniško opremo in oblikovalec zvoka – sta napovedala, da bosta 3. oktobra predrzno napadla kraljico violin stradivarko, in to z zelo banalnim orodjem, plastiko. Rainer Gläß iz Schönecka preživlja dneve za računalnikom, njegov tovariš Friedrich Blutner pa se preživlja z "uglaševanjem" zvoka, ki nastane, ko zapahnemo avtomobilska vrata ali ugriznemo v piškot. Oba druži ista strast: violina. Že več kakor deset let eksperimentirata z vrhunskimi violinami, na stotine sta jih izmerila in izprašala virtuoze o njihovih najljubših inštrumentih. Določila sta 20.000 parametrov, jih računalniško obdelala in ugotavljala, kateri izmed njih vpliva na doživljanje zvoka. Na določeni točki se jima je zazdelo, da vesta dovolj. Nekemu izdelovalcu violin sta naročila, naj izdela violino iz arkonita, umetne snovi iz ogljikovih vlaken. Ta izdelek naj bi se torej pomeril s stradivarko.

Čez štiri mesece se bo njuna violina predstavila na nemškem veleposlaništvu v Washingtonu 3000 poslušalcem, ki bodo odločili, ali je zvok primerljiv s stradivarko. Za plemeniti videz nove violine bo poskrbel oblikovalec ugledne tovarne nalivnih peres Montblanc. "Ker ni vse samo zvok, tudi embalaža je važna!" Da bo krst prav v ZDA, ni prav nič nenavadno. Tam so "karbonske" violine že v prodaji (po 4900 dolarjev). Nemci pa so zavezani tradiciji. Kot trdi vodja združenja izdelovalcev violin, ga ni boljšega materiala od lesa. Izdelovalci violin so skeptični. Dejansko je težko nadomestiti snov, iz katere že stoletja izdelujejo violine. A radovednost narašča tudi v Nemčiji. Ogljikova vlakna dobro prenašajo nihanje, violine iz teh materialov ne zvenijo le glasneje kakor inštrumenti iz lesa, ampak so tudi lahke, robustne in odporne proti nihanju temperature ali vlage. Ogljikova vlakna omogočajo nove resonance, pravi Martin Schleske, izdelovalec violin iz okolice Münchna, ki je ravnokar prijavil svoj peti patent za violine, oplemenitene z ogljikovimi vlakni. Pravi, da ima njegov sedanji prototip zvočni volumen dveh do štirih lesenih violin. Jeseni jih bo predstavil ameriški violinski družb.