New Orleans se je ponorčeval iz Katrine

V New Orleansu so tudi letos praznovali “debeli torek” oziroma Mardi Gras. Maškare so se ponorčevale zlasti iz polomije zveznih oblasti ob divjanju orkana Katrine.

Objavljeno
01. marec 2006 12.19
Pustovanje v New Orleansu
New Orleans - V ameriškem mestu New Orleans so tudi letos na pustni torek praznovali tradicionalni praznik Mardi Gras oziroma po francosko "debeli torek". Festival je sicer potekal z manj udeleženci in obiskovalci zabav ter parad, vendar pa vseeno živahno in v tradicionalnem slogu, ki so mu dodali norčevanje iz polomije odgovora zvezne vlade na orkan Katrina. Na glavnem karnevalu v Riu de Janeiru je več šol sambe tekmovalo med seboj. Mesto je v času festivala obiskalo blizu 700.000 turistov, množico pa so izkoristili tudi tatovi slik.

Obujali so spomin na divjanje Katrine

Tradicionalnih parad maškar po mestu New Orleans so se tokrat udeleževali tudi ljudje, ki so s svojimi preoblekami obujali spomin na tragedijo. Orkan Katrina je 29. avgusta lani razdejal območje držav ob Mehiškem zalivu, povzročil smrt 1300 ljudi, najhuje pa je trpel prav New Orleans, ki je bil skoraj povsem pod vodo, ko je voda predrla zaščitne protipoplavne nasipe.

V torek je bilo na paradi moč videti slepce z majicami z napisi "inšpektor za nasipe", župan mesta Ray Nagin, ki se letos bori za ponovno izvolitev, se je oblekel v generala Russella Honoreja, ki je skoraj teden dni po orkanu v mesto pripeljal prvi konvoj s pomočjo, maškare pa so si privoščile nekdanjega vodjo Zvezne agencije za posredovanje v naravnih nesrečah (FEMA) Michaela Browna in druge zvezne in državne uradnike, ki niso opravili svoje naloge.

Sicer pa je bilo tudi letošnje praznovanje Mardi Grasa podobno prejšnjim, le da je bilo tokrat nekoliko manj ljudi. V mestu je trenutno le polovica od okrog 500.000 prebivalcev, kot jih je bilo pred Katrino, turisti pa nimajo na voljo dovolj hotelskih sob in volje za pot do New Orleansa, ki se tudi pol leta kasneje še zdaleč ni izkopal iz katastrofe. Kljub temu je bilo veseljačenje po francoski četrti in še posebej po ulici Bourbon divje; kot ponavadi s tradicionalnim pijančevanjem, razkazovanjem ženskih prsi in še marsičem, s čimer se je kasneje ubadala policija.

V ritmih sambe "odplesali" tudi tatovi

Vsaka šola sambe se je na prireditvi v 80-minutnem nastopu predstavila z okoli 5000 pevci, plesalci in statisti ter nepogrešljivimi brazilskimi zvezdniki.

Plesalke med nastopom kažejo veliko gole kože, nekatere se gledalcem predstavijo samo v barvni poslikavi telesa. Sicer pa kostume pripravljajo že veliko pred karnevalom. Sodelujočim v paradi nastop na Sambodromu predstavlja življenjski vrhunec.

Tokratno praznovanje je zaznamovala tudi kraja iz muzeja, kjer so tatovi z ukradenimi slikami Picassa, Dalija, Moneta in Matissa izginili med gnečo na paradni ulici.