Toronto - Jane Jacobs je videla v prihodnost in ni bila prav nič sentimentalna. Avtomobili bodo izpodrinili pešce, to je neizpodbitno, je trdila že v šestdesetih, ko avto še zdaleč ni bil tako samoumeven kakor danes. Ugotavljala je, da so prazne ulice varnejše od polnih, čeprav dajejo prav nasproten vtis, predmestja pa bi morala biti ločena med seboj, gosto naseljena in čim bolj samozadostna. Slovita urbanistka, ki bi maja dopolnila 90 let, je na glavo postavila vsa tedanja prepričanja o načrtovanju modernih mest. Njena knjiga iz leta 1961 The Death and Life of Great American Cities (Smrt in življenje velikih ameriških mest) je bila napisana zgolj kot kritika uveljavljenih standardov, a je kmalu postala klasika in najpomembnejši učbenik nove generacije urbanistov.
Prve zamisli o tem, kako se bodo razvijale metropole, je dobila v New Yorku, kjer je živela, preden sta se z možem, arhitektom, preselila v Toronto. V Kanado sta odšla iz protesta, ker nista hotela, da davki, ki jih plačujeta, financirajo vietnamsko vojno, potem pa sta tam ostala. Veliko je brala, vse, kar ji je prišlo pod roko, in opazovala, kaj se dogaja okrog nje. Ugotovila je, da urbanisti hudo grešijo in da delajo napake, zaradi katerih se bodo mesta v prihodnosti dušila. Sama se je zavzemala za urbane skupnosti, ki bile dovolj majhne, da bi jih še bilo mogoče urejati in nadzorovati njihov razvoj, predvsem pa naj bodo kar se da samostojne, sklenjene enote z vsem, kar prebivalci potrebujejo za polno življenje.
Prebivalstvo naj bo raznolično, prav tako prevozna sredstva, arhitektura in trgovanje, da se lahko skupnost (predmestje) prenavlja, pomlajuje in razvija. Zanaša naj se na lokalno iniciativo, ne na uredbe osrednje mestne oblasti. Jane Jacobs se je zavzemala za čim gostejšo naselitev, da se mesta ne bi nenadzorovano širila, in nasprotovala velikim avtocestam. Ves čas je ponavljala, kako pomembno je, da mesto ohrani svoj značaj. "Ni hujšega, kakor če prideš v naselje, pa si natanko takih videl že ducat," je izjavila v nekem intervjuju. Primer "novega urbanizma", kakor so v šestdesetih letih poimenovali njene ideje, sta naselji Hercules v Kaliforniji in Civano v Arizoni. Njuna duhovna mati je umrla v torek v Torontu.