Brazilski komiki 
odprto proti močnim elitam

V brazilskem primeru je videti, da komiki vse bolj brišejo meje spoštljivosti do politikov.

Objavljeno
04. oktober 2011 19.48
Posodobljeno
05. oktober 2011 08.00
Z. R.
Z. R.
Zgledi lahko sežejo daleč, v brazilskem primeru pa je videti, da komiki uživajo vse širšo popularnost in vse bolj brišejo meje spoštljivosti do politikov. Dopisnik Observerja iz São Paula je ugotovil, da stand-up komiki že vodijo socialno revolucijo proti močnim elitam, pri tem pa posebej poudaril, da je Danilo Gentili gotovo eden najmočnejših na tem področju. Na odru v prestolnici Brasilii je svojo satirično ost že pred letom usmeril tudi proti Dilmi Rouseff, in sicer le nekaj tednov, preden je postala brazilska predsednica; med 80 minut dolgim monologom se ni zmenil za naraščajoče nezadovoljstvo med publiko. Očitno je bil zelo blizu roba še dopustnega že s trditvijo, da je nekdaj gotovo ne bi ujeli in mučili, če bi bila bolj pametna. Rekel je namreč, da se to lahko zgodi samo idiotom. A ker je vse skupaj videti kot improviziran nastop, so morda tudi merila za še sprejemljivo nekoliko bolj prožna.

Za 32-letnega Gentilija to ni bilo nič nenavadnega, saj se že dolgo giblje na meji še sprejemljivega, drži pa se ga tudi sloves zelo kontroverzne osebnosti. Vendar mu očitno prav to daje posebno moč nad množico, ki ga naravnost obožuje, tako kot številne druge stand-up komike. Za Brazilijo je bilo še donedavna značilno, da so njeni prebivalci močno spoštovali svojo elito, zdaj pa se je začelo dogajati nekaj povsem nasprotnega. Gentili in na stotine drugih komikov so se zelo uspešno spravili prav nad ta odnos do slavnih in imenitnih, ki jih smešijo med svojimi nastopi. Brazilija ima sicer bogato zgodovino politične satire in humorja v literaturi, gledališču in na televiziji, medtem ko tega doslej ni bilo tako množično videti na javnih prizoriščih, z umetniki, ki si sproti izmišljujejo zgodbe in se predvsem ne bojijo več povedati tudi zelo občutljivih stvari. Danilo Gentili ima samo na twitterju že več kot dva milijona privržencev.

Kot priznava Gentili, se je Brazilija v manj kot 30 letih, odkar se je izvila iz vojaške diktature, močno spremenila. »Takrat bi me zaradi mojih besed vsaj zaprli ali izgnali, morda celo ubili, toda zdaj je drugače. Nova generacija ljudi se navdušuje nad stand-up komiki, česar med vojaško diktaturo res ni bilo pričakovati, saj bi takrat verjetno vojaki že po nekaj minutah zasedli dvorano in prekinili naš šov. Precej mogoče je tudi, da bi še pred nekaj leti takšen nastop pomenil konec poklicne kariere, kar bi se za komike slabo končalo tudi zato, ker so še pred kratkim služili predvsem z nastopi na televizijskih kanalih, te pa v glavnem obvladujejo močne elite.«

Razveseljivo pa je, da se vse ne suče samo okoli politike, saj se tudi Gentili izogiba temu, da bi govoril samo o korumpiranih in nesposobnih politikih in njihovih prekrških. Zato je že napovedal, da se bo njegov naslednji šov v živo ukvarjal zgolj s smešnimi stranmi vsakdanjega življenja Brazilcev. A tudi v tem primeru niso izključena presenečenja, saj poudarja, da komiki pač zbijajo šale in tudi v Braziliji ne izbirajo več, na čigav račun.