Deloindom: Naredi sam - po korakih do vrtne ute

Preprosto vrtno uto lahko v celoti naredimo sami, zahtevnejšo pa naročimo ali kupimo in jo z nekaj spretnosti sami postavimo.

Objavljeno
23. julij 2012 10.26
Barbara Primc, Deloindom
Barbara Primc, Deloindom
Vrtno uto največkrat uporabljamo za shranjevanje orodja, ki ga potrebujemo za urejanje vrta in okolice doma. V njej svoje mesto pogosto najdejo kolo in drugi športni pripomočki, prostor ob njej, ki smo ga nadkrili, pa lahko postane prijeten kotiček za druženje s prijatelji.

Kakšno leseno hiško postaviti na vrtu ob hiši? Takšno, ki bo po estetski plati sledila zasnovi okolice hiše in tudi njeni arhitekturni podobi, je jedrnat Jože Kos iz Mizarstva Kos. Najpomembnejša je torej zasnova, vendar tri četrtine ljudi na tem izpitu pogrne, je slikovit sogovornik. Izberejo uto, ki je na pogled všečna, tudi funkcionalna, a se njen videz ne poda v arhitekturno zgodbo, ki so jo začrtali s hišo in njeno okolico. Od tega je odvisna tudi izbira lesa. Najpogosteje se uporabljata smrekov in macesnov. Prvega po navadi zaščitimo z ustreznimi premazi, pogosto ga tudi pobarvamo, drugega lahko uporabimo tudi surovega, pravi Kos. Macesnov les namreč sčasoma obledi, kar mu da poseben čar.

Sogovornik svetuje, da načrtovanje vrtne ute vključimo v celostno zasnovo hiše, tudi če se za njeno postavitev odločimo pozneje. Najprej je treba vedeti, za kaj jo bomo uporabljali oziroma kaj vse bomo v njej shranjevali. Uta je lahko povsem samostojen in čisto preprost objekt, lahko je pripeta k nadstrešku za avtomobil, na primer, ali pa del letne kuhinje. Če imamo zelenjavni vrt, je manjšo uto za vrtno orodje priporočljivo postaviti v njegovi bližini. Že zato, da orodja ne nosimo vsakokrat od hiše do vrta in nazaj. Malo večjo bomo potrebovali, če bomo v njej shranjevali še kosilnico ali morda parkirali kolesa.

O ponudbi vrtnih ut na trgu in cenah postavitve si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.