Trnfest: zadeti petki, prijetni večeri 
sredi tedna

V torek zvečer je bila na Trnfestu dražba. Dražilo se je marsikaj, naprodaj pa je bil tudi delček Kudove zgodovine. 

Objavljeno
11. avgust 2011 20.36
Posodobljeno
12. avgust 2011 06.00
Nina Krajčinović, Ljubljana
Nina Krajčinović, Ljubljana

Vzdušje na festivalu, ki v avgustu Ljubljančane privabi v trnovski del mesta, je odvisno od tega, kateri dan ga obiščeš. Zato se odgovori Ljubljančanov – tistih, ki so čez poletje priklenjeni na prestolnico, in tistih, ki se zagoreli vračajo s počitnic – na vprašanje, kako je pa letos kaj na Trnfestu, zelo razlikujejo.

Mladina do dvajsetega leta starosti je festival najverjetneje šele odkrila, vsaj tako se zdi, če v sršenje gnezdo trnovskega dvorišča padeš ob koncu tedna. Zdi se, da petki na Trnfestu še nikoli v dvajsetih letih njegovega obstoja, niso bili tako polni, tako zadeti in tako živce parajoči.

Generacija srednjih let, če so srednja leta seveda tam od trideset do petdeset, se ob koncih tedna tako izgubljeno ozira okoli sebe in nejeverno opazuje vse te nove obraze, ki z bliskajočimi se očmi in zategujočimi se ustnicami poskakujejo od prevroče dvorane do prepolnega dvorišča. »Nikoli več v petek,« se, medtem, ko se umikajo komolcem razgretih mladičev, sliši med tistimi, ki so Trnfestove konce tedna nekoč videli v precej bolj človeški obliki. Zato pa je toliko bolj prijetno, če festival obiščeš med tednom, še bolje je, če malce prši, takrat se namreč tja zatečejo resnično zgolj tisti, ki od kulturnega programa dejansko želijo potegniti največ.

Zabavna dražba

V torek je za to vsekakor poskrbela Kudova zabavna dražba umetniških in drugih stvaritev, s katero so zbirali denar za nakup nove lučne mešalne mize. Pod oblačnim nebom, ki je napovedovalo vsaj ploho, če ne že prave nevihte, se je zbralo nekje petdeset ljudi, ki so zasedli stole pod streho odra in s pripravljenimi denarnicami čakali na začetek.

Dražilo se je marsikaj, naprodaj pa je bil, za vse nostalgične duše, tudi delček Kudove zgodovine – vrsta starih Kudovih stolov, ki se jih ostarelci lahko spomnijo iz mnogih predstav, ki so jih spremljali prav z njihovega trdega veličanstva. Nostalgik številka ena je za stole odštel 130 evrov! Izklicna cena za vse predmete je bila sicer deset evrov in dražili se niso zgolj predmeti. Obiskovalci so tako lahko kupili 15-minutni nastop komika Vida Valiča (sto evrov), večerjo z Ano Marijo Mitić (osemdeset evrov) in nastop Andreja Rozmana Roze, ki bo na dogodek – po želji tistega, ki je za to enkratno priložnost plačal šestdeset evrov – prišel recitirat eno svojih pesmi.

Nebo se je medtem odprlo, odprle pa so se, ob zabavnem programu in spremljavi koncerta improviziranih popevk združenih izvajalcev Kolektiva Narobov in Impro lige, tudi denarnice vedno bolj radodarnih obiskovalcev.

»Prodano!« se je slišalo kar 27-krat, med drugim so Kudovci dobili šestdeset evrov za štiriurno delavnico gledališke improvizacije z Majo Dekleva Lapajne, petdeset evrov za zbirko rokopisnih pesmi Arnoža Poliča, štirideset evrov za 21 vstopnic za Trnkove Sabotaže, trideset evrov za vikend paket v Kudovem hotelu, dvajset evrov za sezonsko vstopnico za Gverila teater in celo dvajset evrov za zbirko najdenih predmetov obiskovalcev Kuda preteklih let.

Vrhunec je bilo kolo

Vrhunec dražbe pa je bil zagotovo zadnji predmet, ki so si ga tiho ali glasno, želeli vsi obiskovalci – unikatno kolo Katabrank, ki je nastalo izpod rok akademskega kiparja in magistra umetnosti Jake Miheliča. Osnovna ideja izdelave koles Katabrank, so nekoč zapisali, je skrita v stavku: »Zapelji svoj kip!« in ta kip, verjamem, bi želel po mestu, vsaj enkrat v življenju zapeljati vsak. Tisti s plitkimi žepi so tako lahko zgolj nevoščljivo opazovali simpatičen boj med tistimi, ki so, tako je bilo videti, na dražbo prišli prav zaradi izjemne stvaritve v obliki Katabrank kolesa.

Na koncu je zmagal tisti, ki je bil zanj pripravljen odšteti 750 evrov, kar je seveda poželo gromek aplavz. Tomaž Lapajne Dekleva, voditelj dražbe, sicer pa kulturnik in igralec v Kolektivu Narobov, je povedal, da so se zaradi muhastega in slabega vremena bali, da ne bodo dobili niti toliko: »Upali pa smo na vsaj takšen znesek, saj smo računali, da bodo ljudje prišli z namenom, da ga bodo kupili, kar se je na koncu izkazalo za pravilno predvidevanje.« Za pravilno pa se je izkazala tudi odločitev obiska Trnfesta sredi tedna.

Po obupnih petkih, ki so mnoge obiskovalce od vnovičnega obiska na žalost odvrnili za vedno, je torkova dražba, na kateri so zbrali 2100 evrov, neverjetno učinkovito popravila grenak priokus.