Posebni bolnišnični oddelki za obilnejše

Zaradi čedalje več Američanov s prekomerno težo, po zdravstvenih merilih naj bi jih bilo kar za tretjino, so se bolnišnice začele opremljati s širšimi vhodi, vzdržljivejšimi posteljami in tudi dvigovalkami.

Objavljeno
09. junij 2006 11.57
Težave z debelostjo v Ameriki
Boston - Ker je med Američani čedalje več zelo debelih, so se bolnišnice začele opremljati tudi za take bolnike. Vedno več jih ima sobe s širšim vhodom, kot ga predpisujejo arhitekturni standardi – približno 106 centimetrov – postelje, ki vzdržijo več kot 450 kilogramov, in dvigovalke, ki take bolnike prestavijo do kopalnice. Tudi tam paciente, katerih teža daleč presega povprečje, pričaka njim prilagojena oprema, predvsem straniščne školjke, ki niso pritrjene na steno, temveč stojijo trdno na tleh.

V ZDA se je po letu 2000 močno povečalo število operacij, ki naj bi ljudem s čezmerno težo pomagale hujšati, denimo, obvod želodca ali črev, zaradi česar organizem vsrka manj hrane. Za debele po ameriških standardih veljajo tisti, ki tehtajo 20 ali več odstotkov od najvišje teže, ki je še dopuščena za njihovo višino. Ljudje, ki se spopadajo z debelostjo, so nagnjeni h kroničnim zdravstvenim težavam, kot so okvare sklepov, sladkorna bolezen ... in prav zaradi tega se pogosteje znajdejo v bolnišnicah kot njihovi vitkejši vrstniki.

Zato bolnišnice uvajajo posebne oddelke, prilagojene potrebam debelih. »Dokler ne bomo iznašli tablete proti debelosti, bo posebne bolnišnične storitve potrebovalo čedalje več debelih ljudi,« meni dr. Daniel Jones, vodja oddelka za bariatrično kirurgijo (kjer izvajajo operacije, kot so obvod želodca ipd.) v sklopu bostonske bolnišnice Beth Israel. »Včasih smo jih razvrščali vsepovsod, zdaj pa je postalo jasno, da potrebujejo posebno opremo in tudi posebej izurjeno osebje.«

Po ameriških zdravstvenih merilih, ki so določena glede na delež maščobe v organizmu, je predebela kar tretjina Američanov. Njihovo število se je v zadnjega četrt stoletja podvojilo, po predvidevanjih nacionalnega centra za nadzor nad širjenjem bolezni in preventivo, naj bi v naslednjih letih še naprej raslo.

Več si preberite v današnjem tiskanem Delu!