Pred 45 leti prvič v vesolju

Pred 45 leti je Jurij Gagarin prvič poletel v vesolje, zato po svetu na ta dan obeležujejo dan kozmonavtike. Od leta 1961 je v vesolje poletelo več kot 430 kozmonavtov in astronavtov iz različnih držav.

Objavljeno
12. april 2006 18.02
Kozmonavtu in astronavtu na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) je ob dnevu kozmonavtike preko radijske zveze čestital tudi ruski predsednik Vladimir Putin
Moskva - Na današnji dan pred 45 leti je človek prvič poletel v vesolje, po svetu pa na ta dan obeležujejo dan kozmonavtike. V ruskem vesoljskem središču Bajkonur je 12. april dela prost dan, po vsej Rusiji pa potekajo slovesnosti v čast Juriju Gagarinu, ki je leta 1961 kot prvi človek poletel v vesolje. Kozmonavtu in astronavtu na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) je ob tej priložnosti preko radijske zveze čestital tudi ruski predsednik Vladimir Putin.

Delo v orbiti le za resnično hrabre


"Ves čas opazujemo vaše delo, ves čas občudujemo vaš pogum in vam želimo srečo," je dejal predsednik v nagovoru ruskemu kozmonavtu Pavlu Vinogradovu in ameriškemu astronavtu Jeffu Williamsu, ki sta v vesolje poletela 1. aprila in bosta Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) upravljala do jeseni. Putin je poudaril pomen raziskovanja vesolja in povedal, da delo v orbiti ne bo nikoli postalo rutinsko delo, saj ga lahko opravljajo le resnično hrabri ljudje močnega duha.

Vinogradov in Williams sta 13. zaporedna posadka ISS, ki je v orbiti zamenjala postajo Mir, ki je leta 2001 prenehala delovati. 12. posadka ISS, Valerij Tokarev in William McArthur, se je skupaj z Brazilcem Markusom Pontesom, ki je v vesolju preživel teden dni, na Zemljo vrnila pred nekaj dnevi.

Od nesreče ameriškega vesoljskega plovila Columbia v februarju 2003 Američani niso obnovili rednih letov na ISS, tako da dostavo osebja in tovora opravlja Rusija. Naslednje vesoljsko plovilo bo na ISS poletelo 24. aprila.

Ruski obrambni minister Sergej Ivanov je povedal, da ima Rusija v orbiti 96 delujočih satelitov, med njimi 59 vojaških. Predsednik ruske vesoljske agencije RKK Energija, Nikolaj Sevastjanov, pa je v torek predstavil načrte, po katerih naj bi Rusija do leta 2030 osvojila Mesec in Mars.

Finančne težave rešuje vesoljski turizem

Ruski vesoljski program se po razpadu Sovjetske zveze spopada s finančnimi težavami, od leta 2001 pa si pomaga z vesoljskim turizmom. Potovanje v vesolje stane 20 milijonov dolarjev.

Od leta 1961 je v vesolje poletelo več kot 430 kozmonavtov in astronavtov iz različnih držav.