Reuters odpustil fotoreporterja

Tiskovna agencija Reuters je prekinila sodelovanje z enim svojih fotoreporterjev, saj naj bi priredil dve fotografiji spopadov med izraelsko vojsko in Hezbolahom.

Objavljeno
08. avgust 2006 13.13
Opozorilo in opravičilo Reutersa zaradi prirejene fotografije
New York – Kot so sporočili s tiskovne agencije Reuters, so prekinili sodelovanje s fotoreporterjem svobodnjakom, ki v teh dneh deluje na področju Libanona. Kot je namreč ugotovila agencija, je priredil dve fotografiji, na katerih je posnetek boja med izraelsko vojsko in borci Hezbolaha. Poleg tega so iz Reutersovega arhiva umaknili tudi vseh 920 njegovih fotografij.

Do ugotovitve, da so fotografije prirejene, so prišli uredniki fotografije na Reutersu, ki pred objavo pregledajo sleherno fotografijo. Fotoreporter Adnan Hajj naj bi na posnetku izraelskega zračnega napada na sosesko Bejruta z uporabo računalniškega programa Photoshop spremenil razsežnosti eksplozije – po 'obdelavi' je bilo na fotografiji videti precej več dima kot v resnici, hkrati pa je bil precej temnejši kot sicer. Kasneje so odkrili še eno njegovo prirejeno fotografijo; ta prikazuje let izraelskega bojnega letala na jugom Libanona, ki namesto enega izstrelka proti zemlji pošilja kar tri.

“Namerna manipulacija fotografij je največja kršitev fotografskih standardov na Reutersu,” je povedal Tom Szlukovenyi, urednik fotografije pri Reutersu. “Pri tem ne dopuščamo nikakršnih odklonov, zato naše zaposlene in svobodnjake nenehno opozarjamo, naj se držijo standardov in ne popravljajo fotografij,” je še dejal.

Hajj je za Reuters delal od leta 1993 do 2003, nato pa spet od aprila 2005 dalje. Po trditvah tiskovne predstavnice Reutersa je Hajj zanikal, da bi namerno manipuliral s svojimi posnetki. Kot je dejal, je skušal s fotografije le odstraniti sledove prahu, poleg tega pa popraviti tudi slabe pogoje z osvetljitvijo, ki jih je imel med fotografiranjem.

Tudi na tiskovni agenciji Associated Press so priznali, da so že naleteli na takšne primere, prejšnji mesec pa je enega svojih fotoreporterjev odpustil tudi časnik The Charlotte Observer, saj naj bi spremenil barve na fotografiji gasilca na lestvi. Kot je povedal Kenny Irby, vodja skupine vizualnega novinarstva na inštitutu za medije v St. Petersburgu, bodo morale biti medijske organizacije bolj previdne pri preverjanju fotografij. “Nujno mora biti prisotna uredniška komponenta, ki zagotavlja natančnost vsebine. Vsekakor pa ni dovolj preverjati le fotografa, pač pa mora biti nenehno pod drobnogledom celoten proces medijske organizacije."