Med hladno vojno so si najbolj zaskrbljeni zaradi morebitnega jedrskega napada uredili zaklonišče v kleti ali na vrtu in ga napolnili z zalogami hrane in pijače, v današnjem globaliziranem svetu, ki mu grozi terorizem, pa se zdi še najbolj varno zateči se na odmaknjen otok. Ni čudnega, da posli z njimi cvetijo.
Kako zelo se je povečalo zanimanje za nakup samotnega otoka po terorističnem napadu na ZDA 11. septembra 2001, najbolje ve povedati nepremičninski agent za otoke Farhad Vladi . Promet njegove agencije s sedežem v Hamburgu je od takrat občutno zrasel in bil največji v zadnjih tridesetih letih. Željo ljudi po nakupu otoka pripisuje prav strahu pred terorizmom, ki bi utegnil povzročiti tudi znižanje kakovosti življenja. Vladi, ki se je s prodajo otokov začel ukvarjati že pri svojih 25 letih, tj. pred približno tremi desetletji, in se ponaša že s 1800 prodanimi kosi zemlje sredi oceanov in morij, v tem poslu tekmuje s stanovskima kolegoma Američanom Kevinom Crossom iz agencije Bahamas Realty in Avstralcem Cheyennom Morrisonom, ki v avstralskem Queenslandu vodi agencijo Coldwell Banker.
Lastniki so večinoma slavni in bogati
Za nakup otoka sploh ni treba biti eden največjih bogatašev na svetu, čeprav so njihovi lastniki res večinoma slavni in bogati. Pevka Diana Ross, denimo, si je kupila otok v Francoski Polineziji, hollywoodska igralca Johnny Depp in Nicolas Cage sta si privoščila košček Bahamov, Leonardo DiCaprio pa otok, ki pripada Belizeju. Poleg Belizeja sta med najbolj zaželenimi deli sveta še Panama in Kostarika. A ko si človek kupuje otok, se ne sme prenagliti. To še najbolje ve igralec Mel Gibson, ki se je zaljubil v Mago, čudovit 30 kvadratnih kilometrov velik otok v sestavi Fidžija, potem pa ugotovil, da tam ne bo edini prebivalec. Odkril je, da ga že naseljujejo kmetje, ki niso pripravljeni na sobivanje z njim. Tudi Vladi svetuje, naj kupci ne hitijo z nakupom. Na svoji spletni strani www.vladi-private-islands.de opozarja, naj izbrani otok raje najprej najamejo in se tako prepričajo o pravilnosti svoje izbire. Tako lahko preverijo, kako je z vodo, kakšni sta flora in favna, ali lahko na otoku pristajajo letala, kakšna je zakonodaja države, ki ji pripada otok, ali lahko dobijo gradbeno dovoljenje, kako daleč je do prvega zdravnika, kakšne so podnebne razmere, kako gostoljubni so sosedje ter vrednost na trgu in kredibilnost prodajalca. Nicolas Cage je ubogal ta nasvet in se, preden je izbral Little Whale Cay na Bahamih, otok natančno ogledal iz zraka.
Več si preberite v tiskani izdaji Dela.