Ljubljana – Ilirika Fintrade od danes v imenu sklada tveganega kapitala Altima Global Special Situations Master Fund (AGSS) odkupuje delnice Mercatorja po 41.000 tolarjev. Istrabenz in Laško, ki sta ključna velika lastnika naše največje trgovske družbe, sta včeraj ponovila, da jih ne nameravata prodati. Ker se tudi nekateri manjši delničarji pod vodstvom Gorenjske borznoposredniške družbe (GBD) pripravljajo na organizirana pogajanja z Altimo, da bi dosegli višjo ceno, poznavalci ne pričakujejo, da bi Altima s sedanjo ceno lahko dosegla opaznejši lastniški delež Mercatorja. V pregretem ozračju je enotni tečaj Mercatorja na borzi skočil za 4,7 odstotka, na 41.200 tolarjev, zadnji posli pa so bili sklenjeni že po 42 tisočakov.
“Ne vem, kako se bo odzvala stranka. Sem posrednik, lahko predlagam strategijo. Menim, da v tem trenutku delamo to, kar smo se dogovorili,” je Igor Štemberger, predsednik uprave borzne hiše Ilirika, komentiral možnost, da bi Altima zvišala ponudbeno ceno, če z 41.000 tolarji za delnico Mercatorja ne bo dosegla odziva. Vabilo k prodaji delnic, ki načeloma velja do 28. aprila do 12. ure, namreč vključuje klavzulo, da lahko Ilirika skrajša veljavnost ponudbe in objavi ponudbo z novo ceno.
Za višjo ceno “navijajo” nekateri mali delničarji, ki jih poskuša zbrati GBD, da bi se s kupcem Mercatorja pogajali neposredno. “Izhodiščna cena za večji paket bi morala biti vsaj 45.000 tolarjev,” je menil Robert Žnidar, vodja trgovanja v GBD. Tudi trgovanje na borzi je včeraj izražalo pričakovanja, da utegne biti cena višja, pri čemer pa je po dostopnih podatkih kot prodajalec sodelovala tudi borzna hiša, ki je blizu Istrabenzu. “Po 41.300 tolarjev je kupoval švedski sklad East Capital, vendar bi težko rekel, da ga uporabljajo za svoje namene,” je včerajšnje dogajanje na borzi komentiral Štemberger, ko smo ga vprašali, ali poskušajo nasprotniki vstopa Altime v Mercator otežiti nakup z “napihovanjem” cene.
“Če gre za špekulacije, bo cena padla, če pa ima kakšen konkurent resen namen in denar, bo verjetno dal svojo ponudbo. Vabilo naše stranke je pregledno za vse delničarje, tudi za male, ki so bili doslej najbolj izigrani. Kar pa zadeva ceno, kritiki spregledujejo, da kupujemo količino, s katero ne dobimo nadzora v podjetju,” je povedal Rok Rozman, vodja pravne službe v Iliriki. Dodal je še, da je Altima za nakup največje količine delnic, ki jo zanimajo (785.106 delnic v vrednosti 32,2 milijarde tolarjev) priskrbela bančno jamstvo na prvi poziv pri londonski podružnici Deutsche Bank.
O resnični identiteti stranke, ki jo zastopa Altima, oziroma o njenih namenih v Mercatorju v Iliriki tudi včeraj niso bili pripravljeni govoriti. Po zanesljivih neuradnih virih je “vezni člen” Altime v poslu z Mercatorjem Zoran Janković, nekdanji predsednik uprave. “To morate vprašati njega. Jaz tega ne morem komentirati,” je o tej povezavi povedal Štemberger. Ponovno pa je zagotovil, da v ozadju Altime ni tako imenovanega srbskega kapitala, ki ga poosebljata Miroslav Mišković in Milan Beko, in da ne gre za prevzem.
Drugi sogovornik, ki je blizu predvsem Istrabenzu, vendar ni želel biti imenovan, pa je vztrajal, da je v ozadju srbska naveza in da je njen končni cilj prevzem Mercatorja in njegova vključitev (zlepa ali zgrda) v holding balkanskih trgovcev. “Verjamem, da so akterji pripravljeni uporabiti tudi zelo umazane metode, da bi Istrabenz in Laško prisilili k prodaji,” je povedal, ne da bi te možnosti pojasnil. Pripombo, da mora biti potemtakem Mercator za potencialnega prevzemnika vreden še precej več kot 41 tisočakov za delnico, pa je komentiral: “Vsak zase ve, koliko je pripravljen plačati. Če na to gledamo v okviru možnosti, da je združene regionalne trgovce mogoče prodati še večji multinacionalki, so v igri res veliki denarji.”
Boško Šrot svari pred vstopom kapitala sumljivega izvora
Prvi mož Pivovarne Laško Boško Šrot opozarja pred vstopom kapitala sumljivega porekla v slovenska podjetja, v Laškem pa po nekaterih informacijah niso naklonjeni povezovanju Mercatorja s srbskimi partnerji v trgovski holding. “Zagotovo pa vstop novega partnerja v Mercator ne bo spremenil organov upravljanja,” je včeraj dejal Šrot.
Igor Bavčar, predsednik uprave Istrabenza, pa je včeraj za TV Slovenija izjavil: “Ne prodajamo nikakršnega deleža, smo dolgoročni strateški investitorji. Podpiramo razvoj Mercatorja, nimamo dogovora o prodaji delnic in jih ne nameravamo prodati.” Bavčar ni želel komentirati informacij o tem, da bi za Altimo stal Zoran Janković: “Mi podpiramo upravo, da usposobi Mercator, da postane eden največjih trgovcev na naših ciljnih trgih.” Zanikal je tudi, da je odpovedal sestanek s srbskimi poslovneži, saj sestanek menda sploh ni bil predviden.
Več podrobnosti o dogajanju okrog Mercatorja in celotno ponudbo Altime za odkup četrtine delnic Mercatorja preberite v današnjem tiskanem Delu.