Ljubljana/Luxembourg - Po negativnih stopnjah rasti v preteklih dveh mesecih so se v Sloveniji cene življenjskih potrebščin avgusta zvišale. V primerjavi z julijem so bile v povprečju višje za 0,6 odstotka, so danes v prvi, skrajšani objavi podatkov sporočili iz državnega statističnega urada. Letna rast cen se je zvišala na 3,2 odstotka, povprečna letna inflacija pa je znašala 2,6 odstotka. Na inflacijo so vplivale tako višje cene blaga kot tudi višje cene storitev.
Rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila avgusta prav tako razmeroma visoka (0,7 odstotka), kar je vplivalo na 12-mesečno povprečno rast cen, merjeno s konvergenčnim indeksom cen. Ta se je povišala na 2,7 odstotka. Po zadnjih podatkih, to je za julij, je inflacijsko konvergenčno merilo znašalo 2,8 odstotka, Slovenija pa je bila v preteklem mesecu za 0,2 odstotne točke pod to vrednostjo.
Kot omenjeno, so na inflacijo v avgustu vplivale tako višje cene blaga kot višje cene storitev, in sicer oboje v povprečju za 0,6 odstotka. Med blagom se je najbolj podražilo blago dnevne rabe (za 1,1 odstotka), trajno blago je bilo dražje za 0,8 odstotka, medtem ko se je poltrajno blago pocenilo za 1,5 odstotka. Še naprej pa rastejo cene storitev; tokrat so bile v povprečju višje za 0,6 odstotka, navaja statistični urad.
Najbolj so se avgusta zvišale cene v skupinah prevoz (za 1,8 odstotka), sledijo skupine stanovanjska oprema ter rekreacija in kultura (za 1,4 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 0,9 odstotka), stanovanje ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,4 odstotka), komunikacije (za 0,2 odstotka) ter zdravje (za 0,1 odstotka).
Na letni ravni so se cene najbolj zvišale v skupinah stanovanje (za 5,6 odstotka), stanovanjska oprema (za pet odstotkov), gostinske in nastanitvene storitve (za 4,6 odstotka) ter hrana in brezalkoholne pijače (za 4,1 odstotka). Za izdelke in storitve v skupini zdravje, obleka in obutev ter komunikacije pa velja, da so njihove cene v povprečju nižje kot pred enim letom - v prvi skupini za 1,1 odstotka, v drugi in tretji pa za 0,4 odstotka.
Inflacija v območju evra avgusta nekoliko nižja
Letna stopnja inflacije se je avgusta v primerjavi z julijem v območju evra znižala za 0,1 odstotka, kažejo prve ocene evropskega statističnega urada Eurostat. Medtem ko je inflacija julija na letni ravni znašala 2,4 odstotka, se je avgusta znižala na 2,3 odstotka.
Inflacija se je avgusta kljub višjim cenam nafte znižala, še vedno pa je večja od želja Evropske centralne banke (ECB), ki si prizadeva za okoli 2-odstotno inflacijo v območju evra. V območju evra so Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska in Španija.