Ljubljana – Sindikati in delodajalci so se v okviru pogajanj za sklenitev socialnega sporazuma uskladili, da bodo delodajalci od septembra zneske neto plač prikazovali tako v tolarjih kot v evrih, je danes povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Prav tako je tudi Sindikat upokojencev Slovenije, ki deluje v okviru ZSSS, Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) predlagal, naj od septembra v obeh valutah prikazuje tudi zneske pokojnin.
Dogovor o dvojnem označevanju neto plač delavcev od septembra naprej so predlagali sindikati, ki menijo, da lahko državljani ob prevzemu evra doživijo šok zaradi razlike v višini zneskov, je Semolič ponovil na današnji novinarski konferenci v Ljubljani, na kateri je sicer vlado pozval k umiku projekta enotne davčne stopnje.
Kot je pojasnil Semolič, so o dvojnem označevanju neto plač od septembra naprej z delodajalci govorili na ponedeljkovih pogajanjih za sklenitev socialnega sporazuma od 2006 do 2009. "Ker temu predlogu ni nihče nasprotoval, smo ga razumeli kot usklajenega," je dejal in s tem pojasnil besede predsednika Združenja delodajalcev Slovenije Sama Hribar Miliča, ki je dejal, da dokončnega dogovora o tem še ni.
V Sindikatu upokojencev Slovenije si prizadevajo, da bi se od septembra v tolarjih in evrih prikazovale tudi izplačane pokojnine. "S tem bi Zpiz upokojenkam in upokojencem omogočil lažji prehod na novo valuto z januarjem 2007," je sindikat upokojencev zapisal v današnjem sporočilu za javnost. V sindikatu so prepričani, da se z informiranostjo tudi upokojencev lahko preprečijo slabosti, ki so se dogajale v mnogih državah, ko so se zaradi uvedbe evra povečale cene številnih izdelkov in storitev.
V Sloveniji, ki namerava z letom 2007 prevzeti skupno evropsko valuto evro, se bo sicer 1. marca začel uporabljati zakon o dvojnem označevanju cen v evrih in tolarjih. Potrošniki bodo po novem seznanjeni z vrednostjo blaga in storitev v obeh valutah. Primerljivost cen naj bi otežila morebitne podražitev ter posledičen pritisk na inflacijo.