Pariz - Evropska unija, ZDA, Rusija, Kitajska, Južna Koreja, Japonska in Indija so danes v Parizu slovesno podpisale uradni sporazum o gradnji fuzijskega reaktorja Iter. Poskusni reaktor, ki bo imel sedež v raziskovalnem centru Cadarache na jugovzhodu Francije, bo služil za pridobivanje energije s pomočjo jedrske fuzije, ki bi lahko kmalu postala cenejši, varnejši in okolju prijaznejši nadomestek fosilnih goriv.
Z gradnjo reaktorja, vrednega več kot 10 milijard evrov, bodo pričeli leta 2008, zaključen naj bi bil deset let kasneje, obratovati pa naj bi začel leta 2018. Polovico stroškov gradnje bo krila EU, ostalo pa si bodo enakomerno razdelile ostale partnerice.
Podpis sporazuma " je nov korak v izjemni pustolovščini", je na slovesnosti dejal francoski predsednik Jacques Chirac. Ob tem je spomnil, da predstavlja ta projekt "združitev brez primere sedmih velikih partnerk s severa in juga, ki predstavljajo polovico vsega svetovnega prebivalstva".
Chirac: Ponujamo roko prihodnjim generacijam
Po besedah Chiraca bo z reaktorjem mogoče ustvariti "iz litra morske vode toliko energije kot iz litra bencina ali kilograma premoga". "S tem ponujamo roko prihodnjim generacijam, v imenu naše solidarnosti in naše odgovornosti," je dodal.
Tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je današnji podpis označil za "zelo velik dogodek". Kot je dejal, človeštvo z Iterjem odgovarja kar na dva velika izziva sodobnega časa, to je energetsko varnost in klimatske spremembe.
Iter naj bi po vzoru Sonca izkoriščal zlitje atomskih jeder
S projektom Iter (International Thermonuclear Experimental Reactor), ki naj bi bil v teku okoli 20 let, bodo preizkusili potencial jedrske fuzije za pridobivanje energije, saj velja ta način pridobivanja jedrske energije za veliko bolj učinkovitega in okolju prijaznega od sedanjih jedrskih elektrarn.
Za razliko od jedrskih elektrarn, kjer se atomi cepijo, naj bi Iter po vzoru Sonca izkoriščal zlitje atomskih jeder. V tem procesu se sproščajo velike količine energije, obenem pa gre za neusahljiv vir energije. Če bo projekt uspešen, bodo zgradili reaktor v komercialne namene.
O projektu Iter, katerega začetki segajo v leto 1988, so se partnerice pogajale več let, pri čemer so pogovori zaradi zapleta glede lokacije reaktorja - zanjo se je poleg EU potegovala tudi Japonska - celo zastali, potem pa je lani projekt dobil nov zagon, ko je EU zagrozila, da se ga bo lotila sama. Za sedež je bil izbran Cadarache, ob tem pa je bil sklenjen dogovor, da bo med drugim šef Iterja Japonec - to je Kaname Ikeda.
Sporazum o projektu je sedmerica držav parafirala maja letos, po potrditvi v posameznih podpisnicah pa je danes v Elizejski palači v Parizu sledil uradni podpis.