Državna sklada trasirata pot za odstrel uprave

Sodeč po dogajanju na torkovi skupščini Hita želi vladna garnitura tudi na vrhu Hita človeka svojih političnih barv.

Objavljeno
22. december 2005 10.02
Branko Tomažič
Ljubljana – V kabinetu predsednika vlade in na finančnem ministrstvu včeraj niso hoteli komentirati dogajanja na torkovi skupščini Hita, ki jo večji del slovenske poslovne javnosti razume kot uvod v odstrel Hitove uprave z Brankom Tomažičem na čelu. Sodeč po dogodkih zadnjih mesecev želi vladna garnitura tudi na vrhu Hita človeka svojih političnih barv, vprašanje pa je, kaj to pomeni za usodo največje slovenske sveže naložbe v vrednosti 700 milijonov dolarjev, ki jo Hit načrtuje z ameriško družbo Harrah's Entertainment.

Že nekaj tednov trajajoče ugibanje, ali bi morebitne kadrovske spremembe na vrhu Hita lahko ogrozile načrte za največjo slovensko svežo naložbo, se je dodatno okrepilo po torkovi skupščini Hita, na kateri so delničarji glasovali o novem nadzornem svetu (NS) družbe. Konec februarja namreč poteče mandat večini članov sedanjega nadzornega sveta, zato je bilo treba imenovati novega. Od tega bo seveda odvisen tudi obstoj sedanje uprave družbe z Brankom Tomažičem na čelu, saj nadzorniki odločajo o tem, kdo vodi družbo.

Prav tu, pri nadzornikih, pa se je v torek zapletlo. Predstavniki paradržavnih skladov Kapitalske in Slovenske odškodninske družbe so na torkovi skupščini namreč glasovali proti volji petih občin, ki so lastnice Hita, in iz NS Hita izrinili novogoriškega župana Mirka Brulca. Namesto njega so v Hitov NS imenovali načelnika oddelka za okolje in prostor v novogoriški občini Nika Jurca (SDS), s čimer se je tehtnica glasov v novem NS že močno nagnila v prid državi, ki naj Tomažiču ne bi bila naklonjena. Vendar so predstavniki petih lokalnih skupnosti (Nova Gorica, Šempter - Vrtojba, Novo mesto, Rogaška Slatina in Kranjska Gora), ki imajo skupaj več kot petino Hitovega kapitala, včeraj napovedali tudi tožbo na ničnost imenovanja Nika Jurca v NS Hita, svoj namen pa utemeljili s pojasnilom, da sta ravnala Kad in Sod v nasprotju z zakonom o igralništvu. Če bodo svojo grožnjo uresničili, bi to v najslabšem primeru lahko pomenilo tudi ničnost torkovega sklepa, če bi sodišče pritrdilo občinam.

In kaj to pomeni za največjo svežo investicijo, ki jo skupaj načrtujeta Hit in Harrah's Entertainment? “Od vlade ne morete pričakovati, da bi se opredeljevala do hipotetičnih vprašanj. Pri načrtovani naložbi vlada ni partner, ampak sta to Hit in Harrah's Entertainment, vprašajte njiju,” je včeraj na omenjeno vprašanje odgovoril Valentin Hajdinjak iz kabineta premiera. Dodal je, da odgovorov na hipotetična vprašanja vlada ne more in noče posredovati. S finančnega ministrstva pa so nam posredovali odgovor, da niso pristojni za komentiranje dogajanja na skupščinah ter članov nadzornega sveta in uprave družbe Hit.

“Glede ravnanja lastnikov na včerajšnji skupščini družbe Hit, kjer so odločali o svojih predstavnikih v nadzornem svetu, se, prosim, obrnite neposredno na lastnike, to so Kapitalska in Slovenska odškodninska družba in lokalne skupnosti. Ministrstvo je le nosilec zakona o igrah na srečo in pristojno v zvezi s koncesijami in koncesijskimi pogodbami,” so sporočili z ministrstva za finance.

V Kapitalski družbi pa so včeraj zatrdili, da na torkovi skupščini niso glasovali v nasprotju z veljavno zakonodajo, saj zakon o igrah na srečo pri imenovanju članov nadzornega sveta napotuje na uporabo določb zakona o gospodarskih družbah. "Način imenovanja članov nadzornega sveta, ki je potekalo na včerajšnji skupščini družbe Hit, d. d., je zelo jasno opredeljen in predviden tudi v veljavnem statutu Hita." Tudi v Kadu pa včeraj niso izključili možnosti, da bo o poteku torkove skupščine odločalo sodišče. Kaj bi to lahko pomenilo za Hitove načrte, v Kadu niso povedali, v molk pa so se ovili tudi pri vprašanju, ali podpirajo Hitovo upravo. Tega odgovora nismo dobili niti od Slovenske odškodninske družbe niti od ministrstva za finance.

Preberite v četrtkovi tiskani izdaji Dela.