Ljubljana - Nadzorni svet Mercatorja je popoldne obravnaval lanske poslovne rezultate in letošnje načrte. Kaj bo še obravnaval, v Mercatorju niso želeli razkriti, povedali pa so, da bodo sklepe javno razgrnili v sredo. Na današnji seji pa je odstopil podpredsednik nadzornikov Gorazd Čuk, ki je še pred časom veljal za tesnega sodelavca predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja. Kot je pojasnil, se ne namerava več ukvarjati s posli, vezanimi na prehrano in trgovino.
Čuk je za Radio Slovnija dejal, da nima informacij, da bi nadzorniki govorili o dogajanjih, povezanimi z londonskim skladom Altima, ki odkupuje Mercatorjeve delnice.V Sloveniji pa je danes eden od solastnikov londonskega sklada Radenko Milaković. Obiskal je britansko veleposlaništvo, obiskati pa namerava še Iliriko, ki za sklad odkupuje Mercatorjeve delnice.
Medtem se je delnica Mercatorja, za katero Altima ponuja 41.000 tolarjev, v današnjem trgovanju na Ljubljanski borzi pocenila za 2,39 odstotka. Enotni tečaj Mercatorjevih delnic je zdrsnil na 42.535 tolarjev.
Naprej tečejo tudi postopki za ugotovitev morebitnih nepravilnosti pri prodaji deležev paradržavnih skladov v tej trgovski družbi. V poslanskem klubu LDS so danes potrdili, da so v ponedeljek računskemu sodišču, ljubljanskemu okrožnemu državnemu tožilstvu in Agenciji za trg vrednostnih papirjev poslali magnetogram četrtkove oddaje Trenja na Pop Tv.
To potezo so v LDS napovedali v petek, saj so izjave glavnih akterjev pri kupčiji z Mercatorjevimi delnicami v oddaji pokazale, da je pri prodaji državnega deleža v Mercatorju prišlo do kršitve vrste zakonov. "Po omenjeni oddaji ne more biti več nobenega dvoma, da je šlo pri prodaji deležev Mercatorja in kasnejši menjavi nadzornega sveta Mercatorja za ravnanje povezanih oseb in da je prišlo do kršitev zakona o prevzemih in zakona o trgu vrednostnih papirjev ter statuta Kapitalske družbe (KAD) in Slovenske odškodninske družbe (SOD)," so ob poslanem magnetogramu zapisali v LDS.
Na ljubljanskem okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani so potrdili, da so od LDS prejeli magnetogram. "Zadeva bo dodeljena v delo, o ostalih zadevah pa ne moremo posredovati več podatkov, ker so v fazi predkazenskega postopka," so zapisali na tožilstvu. Računsko sodišče in Agencija za trg vrednostnih papirjev prejema magnetograma še nista potrdila.
Nadzorni svet Mercatorja se bo popoldne na seji seznanil z lanskimi revidiranimi in konsolidiranimi podatki o poslovanju ter letošnjimi načrti družbe. Nadzorniki bodo predvidoma sprejeli tudi predloge sklepov za skupščino družbe, ali se bodo seznanili tudi s povabilom britanskega sklada Altima za nakup Mercatorjevih delnic, pa zaenkrat ni znano. "To je stvar lastnikov," so povedali v Mercatorju.
Skupina Mercator je po nerevidiranih podatkih v letu 2005 ustvarila 419 milijard tolarjev čistih prihodkov od prodaje, kar je 11,2 odstotka več kot leto prej in 9,3 odstotka več od načrtovanih. Čisti dobiček skupine pa se je na letni primerjavi znižal za 16,5 odstotka na 5,6 milijarde tolarjev, kar je tudi 8,7 odstotka nižje od načrtov.
Prihodki Poslovnega sistema Mercator so se lani v primerjavi z letom 2004 po nerevidiranih podatkih povečali za 28,4 odstotka na 289,5 milijarde tolarjev, kar je 11,2 odstotka več od načrtov. Čisti dobiček družbe je znašal 5,5 milijarde tolarjev oziroma osem odstotkov več kot v letu 2004 in 25,7 odstotka več od načrtov.
Delnice prodala tudi Electa
Včeraj je preostali del delnic Mercatorja (4053) po 41.000 tolarjev prodala Electa, podjetje Zorana Jankovića, s čimer se je lastniški delež investicijskega sklada Altima (zanj ga v delniški knjigi vodi Deutsche Bank) povečal na dober odstotek. Preostalo borzno trgovanje z Mercatorjem pa je teklo po občutno višjih cenah. Petkova evforija, ko so delnice najboljšega soseda stale celo 45 tisočakov, pa se je nekoliko umirila. Enotni tečaj Mercatorja se je znižal za nekaj več kot odstotek, na 43.577 tolarjev, prometa z njim pa je bilo za 681 milijonov tolarjev.
“Rahel padec delnice je bil pričakovan, saj je v petek cena zrasla, med kupci pa tudi vsakdo opazuje trg in raje za delnico plača manj kot več, če je to mogoče,” je včerajšnje trgovanje z Mercatorjem komentirala Ani Klemenčič iz Gorenjske borznoposredniške hiše. Kot ocenjuje samostojni analitik Matej Tomažin, se je umirila evforija, ki je sledila objavi nakupnih namer sklada Altima in obrambnim potezam njenemu vstopu nenaklonjenih solastnikov Mercatorja, vendar bo v prihodnjih dneh tečaj delnice zelo verjetno ostal nad 41.000 tolarji.
Na krilih boja za vpliv v Mercatorju sta ponovno zrasli tudi delnici njegovih najpomembnejših lastnikov, Istrabenza in Pivovarne Laško. Prva se je podražila za 1,98 odstotka, na 8189 tolarjev, druga pa za 2,09 odstotka, na 7684 tolarjev. Kot ocenjujejo borzniki, niti ni nujno, da gre samo za obrambo pred morebitnim prevzemom – tudi včeraj se je veliko razglabljalo o tem, da bi bil prevzem Mercatorja (predvsem) s prevzemom Istrabenza cenejši – saj višja vrednost naložbe v Mercatorju že sama po sebi vpliva na zvišanje vrednosti podjetij, ki so njegovi delničarji.
LDS pisala o Mercatorju
Poslanski klub Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je včeraj po dostopnih podatkih poslal na računsko sodišče, okrožno državno tožilstvo v Ljubljani in na agencijo za trg vrednostnih papirjev (ATVP) magnetogram oddaje Trenja (Pop TV), ker so nekatere izjave gostov oddaje po prepričanju LDS kazale, da je bil pri prodaji državnih deležev v Mercatorju avgusta lani kršen pravni red.
“Po omenjeni oddaji ne more biti več nobenega dvoma, da je šlo pri prodaji deležev Mercatorja in poznejši zamenjavi njegovega nadzornega sveta za ravnanje povezanih oseb in da so bili kršen zakon o prevzemih, zakon o trgu vrednostnih papirjev in statuta Kada in Soda. Zato smo trdno prepričani, da je magnetogram oddaje dokazno gradivo, na podlagi katerega boste lahko takoj in ustrezno ukrepali,” je v pismu zapisal Anton Rop , vodja poslanskega kluba LDS.
LDS naslovnike tudi opozarja, da je računskemu sodišču že v zvezi s parlamentarno preiskavo o okoliščinah prodaje deležev Kada in Soda v Mercatorju predlagala revidiranje pravilnosti in smotrnosti tega ravnanja (za LDS je bila že avgusta lani sporna cena, 38.000 tolarjev za delnico). Opozorili so, da je tudi Ljubljanska borza v tem primeru sprožila nadzorni pregled s področja trgovanja na podlagi notranjih informacij in v zvezi z obveščanjem izdajatelja, prav tako pa so bile zoper Tomaža Toplaka in Marka Pogačnika, v.d. predsednika uprave Kada in Soda, podane kazenske ovadbe za kaznivo dejanje prekoračitve pooblastil.
Na ATVP včeraj niso želeli komentirati, ali so prejeli pismo LDS. “Ostajamo pri tem, kar smo povedali v sporočilu za javnost minuli petek,” so povedali v tajništvu Nevena Boraka, direktorja agencije. V petek je ATVP sporočila, da v zvezi z Mercatorjem ne bo komentirala ničesar, “dokler ne bodo končani morebitni postopki”.