Rim/Bruselj - Italija bo popolnoma odprla vrata delavcem iz srednje- in vzhodnoevropskih novink Evropske unije, tudi Slovenije, je danes sporočil italijanski notranji minister Giuliano Amato. Italija je bila sicer med tistimi starimi članicami unije, ki so maja letos olajšale dostop do svojega trga delovne sile, a ohranile nekatere omejitve. Amato je pojasnil, da se je vlada odločila za odpravo vseh obstoječih omejitev za zaposlovanje delavcev iz osmih novink.
Minister je tudi potrdil, da bo vlada spremenila omejevalni imigracijski zakon, ki je začel veljati leta 2002, in uvedla milejše delavske kvote za delavce iz tretjih držav. Sporni imigracijski zakon med drugim nalaga, da mora tuji delavec prošnjo za bivanje v Italiji oddati še v svoji državi, pri čemer mora predložiti tudi pogodbo o delu. Poleg tega bodo v skladu z novo ureditvijo priseljenske družine za vsakega otroka dobile 1000 evrov - nekdanja italijanska vlada pod vodstvom Silvia Berlusconija je ta privilegij omejila na italijanske družine.
Evropska komisija se je na korak italijanske vlade odzvala z velikim zadovoljstvom. "Toplo čestitam Italiji za odločitev o odpravi omejitev," je dejal predsednik komisije Jose Manuel Barroso. "Odprtje trga za delavce iz vseh držav EU bo koristila italijanskemu gospodarstvu in celotni državi," je dodal komisar za zaposlovanje, socialne zadeve in enake možnosti Vladimir Špidla.
S popolnim odprtjem trga delovne sile za osem srednje- in vzhodnoevropskih novink - za Ciper in Malto omejitve niso veljale - je postala Italija osma stara članica, ki se je odločila za popolno odpravo omejitev. Velika Britanija, Irska in Švedska omejitev ob širitvi na deset novink leta 2004 niso uvedle, Španija, Portugalska, Finska in Grčija pa so jih odpravile maja letos.
Dostop do svojih trgov dela so poleg Italije, ki je vse obstoječe omejitve danes popolnoma odpravila, kljub ohranitvi omejitev olajšali Belgija, Francija, Luksemburg in Danska, medtem ko bi se Nizozemska do konca leta utegnila odločiti za odprtje trga, ki ga je vlada že predlagala, pa je bil proti parlament. Več omenjenih držav je sprostilo dostop v posameznih sektorjih, druge pa so olajšale postopke za pridobivanje delovnih dovoljenj in povečale kvote.
Stare članice EU pravico do omejitev na trgu dela skladno s pristopno pogodbo za širitev leta 2004 dobile za največ sedem let, ki pa so razdeljena v tri faze: dve plus tri plus dve leti. Prvo obdobje se je izteklo 30. aprila. Stare članice z omejitvami se sicer za nadaljnje popuščanje v prihodnje lahko odločijo tudi prej kot po izteku nadaljnjih treh let.