Janša: Vlada ne vzpostavlja svoje ekonomske elite

Dileme o umiku države iz gospodarstva sploh ne bi bilo, če bi prejšnja vlada izpeljala projekt privatizacije, je dejal premier Janez Janša. Zavrnil pa je očitke političnem kadrovanju vlade.

Objavljeno
17. julij 2005 23.23
Ljubljana - Vlada bo v tem mandatu večinoma dokončala projekt privatizacije, in sicer tako, da se bo vpliv države v gospodarstvu kazal le na področju regulacije, ne pa tudi upravljanja, je na POP TV napovedal predsednik vlade Janez Janša. Premier je zavrnil očitke o političnem kadrovanju vlade in vzpostavljanju njene ekonomske elite ter zagotovil, da so bili nedavno imenovani direktorji pomembnejših podjetjih izbrani brez kakršnega koli vpliva strankarske politike.

Dileme o umiku države iz gospodarstva sploh ne bi bilo, če bi prejšnja vlada izpeljala projekt privatizacije, je dejal Janša. Zato bo proces dokončala sedanja vlada, tako da bo Slovenija dobila takšno strukturo, kot je običajna v "normalni socialno-tržni državi".

Namen vlade ni, da se menjajo ekonomske elite. "Tudi v podjetjih, kjer vlada upravlja z deli državnega premoženja, je meni vseeno, kakšne barve je direktor, če je uspešen." Premier je zagotovil, da noben nadzorni svet direktorja ne bo zamenjal zaradi politične barve. V nekaterih podjetjih so se direktorji zamenjali zaradi izteka mandata, nekateri pa so odstopili sami. "Če nekdo odstopi, ko se zamenja nadzorni svet, to nekaj pomeni. Vsak, ki ima čiste račune, se ne boji ne nadzornikov ne revizije."

O Koreličevi zamenjavi ni bilo nikoli govora

Janša je tako navedel nekaj konkretnih primerov zamenjav v vodstvih podjetij, med drugim v Zavarovalnici Triglav, Novi kreditni banki Maribor in Kliničnem centru, kjer so dosedanje direktorje zamenjali strokovnjaki, izbrani prek javnih razpisov. Kar pa se tiče odstopa glavnega direktorja Luke Koper Bruna Koreliča , pa je premier zatrdil da o Koreličevi zamenjavi ni bilo nikoli govora.

Predsednik vlade je še zavrnil očitke, da oba paradržavna sklada, Kapitalska družba in Slovenska odškodninska družba, o poslovnih zadevah odločata politično. Nobeden od skladov ne vodi podjetij, opravljata pa vlogo skrbnika premoženja, naloženega v različnih podjetij, je dejal Janša in opozoril, da je takšno zakonodajo sprejela prejšnja vlada, zato se je bo treba držati, dokler ne bo spremenjena.