Ljubljana - Predsednik vlade Janez Janša bo na čelu močne vladne in gospodarske delegacije v ponedeljek začel tridnevni uradni obisk v Rusiji. Med temami pogovorov v Moskvi bosta tudi poplačilo ruskega klirinškega dolga in dobava energentov. Kot je pred obiskom poudaril minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, ki bo na obisku spremljal premiera, si Slovenija želi stabilno oskrbo z energenti, zato vlada podpira sodelovanje med slovenskimi in ruskimi podjetji na tem področju.
Vizjak je ob tem pozdravil konkretne pogovore o sodelovanju med slovenskimi in ruskimi družbami. Nekatera ruska podjetja namreč kažejo interes za lastniški vstop v slovenski energetski sektor, tako se že nekaj mesecev v javnosti pojavljajo ugibanja o strateškem partnerstvu med Lukoilom in Petrolom. Sredi maja je bil na obisku v Sloveniji predsednik Lukoila Vagit Alekperov, ki je izrazil interes za strateško sodelovanje s Slovenijo, predvsem z družbami Nafta Lendava, Luka Koper in Petrol.
Ena izmed pomembnih tem obiska bo tudi vprašanje dolgoročnih pogodb za dobavo plina Sloveniji. Prejšnje dolgoročne pogodbe so se iztekle, zato si slovenska stran želi podpis novih, je dejal Vizjak, ki se bo v Moskvi med drugimi srečal tudi s predsednikom največje plinske družbe na svetu Gazprom Aleksejem Millerjem. Ob tem je poudaril, da so nekatera ruska podjetja že izrazila interes za gradnjo mreže plinovodov v Sloveniji.
Klirinški dolg v obliki energetske opreme
Glede 129 milijonov dolarjev klirinškega dolga nekdanje Sovjetske zveze, ki ga je prevzela Rusija in o njegovem vračanju s Slovenijo pred dvema letoma sklenila dogovor, je Vizjak dejal, da gre slovenska vlada v Rusijo s predlogom, da se ta poplača z dobavo opreme. V prvi vrsti gre tu za opremo za posodobitev termoelektrarn in daljnovodov.
Lani za skoraj milijardo dolarjev trgovinske menjave
Trgovinska menjava med Slovenijo in Rusijo je lani dosegla 801,5 milijona evrov ali skoraj milijardo dolarjev, kar je dolgoročni cilj, ki sta si ga že pred časom zastavili državi. Konec lanskega leta so znašale neposredne naložbe slovenskih podjetij v Rusijo 94 milijonov evrov, ruske v Sloveniji pa 3,5 milijona evrov. Večji slovenski investitorji v Rusiji so v zadnjem času največji izvozniki na ta trg.
Previsoka ruska carina zavira investicije sloveskih podjetij
Glavni razlog za razmeroma skromne investicije slovenskih podjetij v Rusiji so visoki vstopni stroški (carina), velika geografska oddaljenost in s tem povezani visoki stroški logistike. Za slovenske gospodarstvenike predstavljajo največje ovire pri vstopanju zapletene procedure pa tudi nestabilnost in nepoznavanje ruskega trga.
Nekaj sporazumov bodo le še podpisali
V okviru obiska bodo predstavniki slovenske in ruske vlade podpisali več sporazumov, med drugim memorandum o medsebojnem razumevanju med kmetijskima ministrstvoma na področju sodelovanja v kmetijstvu in živilski industriji ter protokol o sodelovanju na področju gradbeništva med gospodarskim ministrstvom in rusko federalno agencijo za gradbeništvo in stanovanjsko-komunalne zadeve. Podpisani bodo tudi sporazum o sodelovanju in medsebojni pomoči v carinskih zadevah in memorandum med računskima sodiščema.
Po ocenah obeh strani je možnosti za sodelovanje še veliko, posebej na področjih kapitalskih trgov, visoke tehnologije in energetike, kjer je v zadnjem času prišlo do konkretnih pogovorov med družbami.
Gospodarski del delegacije bo sestavljalo 133 predstavnikov 98 podjetij, in sicer iz tistih, ki so na ruskem trgu že navzoča ali pa si še želijo preboj na ta 145 milijonski trg.
V torek zvečer bo potekalo slavnostno odprtje hotela Peter I., ki so ga obnovila slovenska podjetja.