Kitajska podjetja podvajajo naložbe v tujino

Lani so kitajska podjetja v tujino investirala 12,3 milijarde dolarjev, kar je 123 odstotkov več kot predlani. Skupna vrednost kitajskih investicij je zrasla na 57,2 milijarde dolarjev.

Objavljeno
10. september 2006 12.15
Predilka s Kitajske
Peking - Lani so kitajska podjetja v tujino investirala 12,3 milijarde dolarjev, kar je 123 odstotkov več kot predlani. S tem se je skupna vrednost kitajskih investicij v tujini ob koncu preteklega leta povečala na 57,2 milijarde dolarjev. Strmo povečanje kitajskih naložb v tujino je posledica združitev in prevzemov tujih podjetij. Kitajska podjetja največ investirajo v Hong Kong, ZDA, Rusijo in na Japonsko.

Kitajska podjetja so v tujini več kot polovico vrednosti naložb usmerila v tekstilno, obutveno, farmacevtsko in računalniško industrijo. Kljub strmi rasti kitajskih naložb v tujino v preteklem letu, pa njihova vrednost predstavlja komaj petino od 60,3 milijarde dolarjev vrednih naložb, ki so jih tuja podjetja lani vložila v kitajsko gospodarstvo.

Skupna vrednost kitajskih naložb v tujino, ki je konec preteklega leta znašala 57,2 milijarde dolarjev, ustreza 0,6 odstotka vrednosti vseh investicij na svetu.

Kitajsko ministrstvo za trgovino in državni statistični urad sta poročilo o kitajskih investicijah v tujino objavila v obdobju, ko naraščajo dvomi o optimalnem gospodarjenju s kitajskimi deviznimi rezervami.

Vrednost kitajskih deviznih rezerv, te so največje na svetu, je konec julija znašala 954,5 milijarde dolarjev - kar je 30,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Zaradi strme rasti deviznih prilivov bi višina deviznih rezerv lahko že do konca tega leta presegla mejo enega bilijona dolarjev.

Ker naraščanje deviznih rezerv povzroča pritiske v smeri podražitve juana v razmerju do ostalih valut, Peking močno vzpodbuja rast investicij v tujini. S tem želi zmanjšati preveliko oporo gospodarstva na izvozni sektor in posledično tudi obseg deviznih prilivov.