Frankfurt – Svet Evropske centralne banke (ECB) je na današnjem zasedanju v Frankfurtu v skladu s pričakovanji finančnih trgov ključno obrestno mero za evroobmočje dvignil s treh na 3,25 odstotka. Današnje zvišanje je peto po vrsti od lanskega decembra – do takrat je namreč ključna obrestna mera za območje evra več kot dve leti vztrajala pri rekordno nizkih dveh odstotkih.
Inflacija v območju evra že več mesecev vztraja nad referenčno mejo ECB, ki je pod, vendar blizu dveh odstotkov, na kar se ECB odziva z zaostrovanjem denarne politike, t. j. višanjem obrestnih mer za območje evra.
Ker je bilo povečanje pričakovano, se analitiki in ekonomisti sprašujejo, kaj se bo s spreminjanjem obrestne mere dogajalo v prihodnosti oziroma, kako se bo v prihodnje odločal predsednik ECB, Jean-Claude Trichet, saj vodstva sindikatov napovedujejo zahteve po višjih plačah za delavce.
Inflacijo dobro držijo na vajetih
Podatki evropskega statističnega urada Eurostat kažejo, da je bila inflacija v območju evra avgusta na letni ravni 2,3 odstotna, torej za 0,1 odstotek nižja kot julija in za 0,2 odstotka nižja kot junija. Prva ocena Eurostata za september sicer kaže, da se je inflacija v območju evra spustila na 1,8 odstotka.
Gospodarska rast v območju evra se je v drugem četrtletju v primerjavi s prejšnjim okrepila, saj je znašala 0,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), v prvem četrtletju pa 0,6 odstotka BDP. Na letni ravni je gospodarska rast v območju evra v drugem četrtletju letos tako dosegla 2,6 odstotka, Evropska komisija pa je v prvem polletju območju evra namerila 3,4-odstotno gospodarsko rast, kar je najvišja rast v zadnjih šestih letih.