Evropska pot iz krize in gospodarska rast sta povezani z izboljšanjem sodelovanja s Kitajsko, a najprej je treba omogočiti kitajske naložbe, ki jih ovirajo diskriminacija in restrikcije, so se strinjali udeleženci omizja, ki je poskušalo odgovoriti na vprašanje, ali Kitajska lahko pomaga pri gospodarski rasti Evrope in ali je to voljna storiti. Percepcija EU v kitajskih očeh je še vedno zelo pozitivna, in to je kapital, ki se ga ne izplača zapraviti, so poudarili govorci panela.
Zhu Liquin, podpredsednica univerze za zunanje zadeve, je dejala, da Kitajska zaupa v močno EU, pripravljena ji je pomagati, kar tudi že počne. Poudarila je vprašanje, ali je Evropa pripravljena sprejeti kitajske investicije in ali se lahko izogne skušnjavi o politiziranju kitajskih investicij.
Za Evropo ni druge možnosti
Evropa pogosto zavrača kitajske naložbe in se vede diskriminatorno, Kitajska je prva žrtev trgovinskih restrikcij, je komentiral namestnik generalnega direktorja Svetovne trgovinske organizacije Alejandro Jara. Po njegovem mnenju so potrebna boljša pravila za naložbe. Tričetrt avstralske rasti je povezane s Kitajsko, brez nje bi bila Avstralija tam, kjer je Evropa, je pripomnil Kerry Brown, profesor za kitajske politike z univerze v Sydneyju, ki meni, da za EU ni druge možnosti za ponovni zagon rasti kot pomoč Kitajske. Njeni vlagatelji pa postajajo vse izbirčnejši in Evropa se bo morala potruditi, med drugim s kakovostno delovno silo, je povedal predsednik evropske enote družbe Microsoft Jan Mühlfeit.
O Afganistanu in EU
Zadnja v nizu razprav je bila namenjena izzivom EU na Balkanu oziroma nadaljevanju procesa širitve.