Blejski strateški forum: o zagonu rasti s pomočjo Kitajske

 Evropska pot iz krize in gospodarska rast sta povezani z boljšim sodelovanjem s Kitajsko.

Objavljeno
03. september 2012 22.02
Saša Vidmajer, zunanja politika
Saša Vidmajer, zunanja politika
Bled – Strateški forum se je danes končal z razpravami o sodelovanju med Evropo in Kitajsko, ki je najpomembnejša za gospodarsko rast stare celine, o razmerah v Afganistanu, ki ga bodo konec leta 2014 zapustile mednarodne sile, in z vprašanjem mehke moči EU, to je privlačnosti, ki jo ima evropska zgodba za Balkan.

Evropska pot iz krize in gospodarska rast sta povezani z izboljšanjem sodelovanja s Kitajsko, a najprej je treba omogočiti kitajske naložbe, ki jih ovirajo diskriminacija in restrikcije, so se strinjali udeleženci omizja, ki je poskušalo odgovoriti na vprašanje, ali Kitajska lahko pomaga pri gospodarski rasti Evrope in ali je to voljna storiti. Percepcija EU v kitajskih očeh je še vedno zelo pozitivna, in to je kapital, ki se ga ne izplača zapraviti, so poudarili govorci panela.

Zhu Liquin, podpredsednica univerze za zunanje zadeve, je dejala, da Kitajska zaupa v močno EU, pripravljena ji je pomagati, kar tudi že počne. Poudarila je vprašanje, ali je Evropa pripravljena sprejeti kitajske investicije in ali se lahko izogne skušnjavi o politiziranju kitajskih investicij.

Za Evropo ni druge možnosti

Evropa pogosto zavrača kitajske naložbe in se vede diskriminatorno, Kitajska je prva žrtev trgovinskih restrikcij, je komentiral namestnik generalnega direktorja Svetovne trgovinske organizacije Alejandro Jara. Po njegovem mnenju so potrebna boljša pravila za naložbe. Tričetrt avstralske rasti je povezane s Kitajsko, brez nje bi bila Avstralija tam, kjer je Evropa, je pripomnil Kerry Brown, profesor za kitajske politike z univerze v Sydneyju, ki meni, da za EU ni druge možnosti za ponovni zagon rasti kot pomoč Kitajske. Njeni vlagatelji pa postajajo vse izbirčnejši in Evropa se bo morala potruditi, med drugim s kakovostno delovno silo, je povedal predsednik evropske enote družbe Microsoft Jan Mühlfeit.

O Afganistanu in EU na Balkanu

Po letu 2014 bosta v Afganistanu ključni sodelovanje držav v regiji in gospodarsko sodelovanje, je na drugem omizju poudaril generalni sekretar Ovseja Lamberto Zannier. Potem ko je Stephen Evans, pomočnik generalnega sekretarja Nata, pristojen za operacije, navajal podatke o razmeroma uspešni operaciji in pripravljenosti države, da skrbi sama zase, so sledila drugačna mnenja. Afganistanska predstavnica nevladne organizacije Mreža žensk Mahbouba Seraj je poudarila vseobvladujočo korupcijo, zaradi nje se v državi ne da storiti dobesedno nič. Generalni direktor za gospodarske zadeve na afganistanskem zunanjem ministrstvu Wahidullah Waissi je med ovirami naštel pomanjkljivo infrastrukturo, korupcijo, politično nestabilnost. Predstavnik Japonske agencije za mednarodno sodelovanje, pristojen za Afganistan, Jošikazu Jamada, je opozoril na verjetnost zmanjšanja razvojne pomoči in s tem na močno poslabšanje gospodarskega položaja v državi. V razpravi je bilo slišati ostre kritike na račun pičle pomoči civilni sferi na račun vojaške.

Zadnja v nizu razprav je bila namenjena izzivom EU na Balkanu oziroma nadaljevanju procesa širitve.