Černač o poroštvu za TEŠ 6: Odločitev je v rokah DZ

Minister meni, da je prav, da poslanci pred odločanjem o poroštvu dobijo končni znesek.

Objavljeno
02. julij 2012 18.28
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si
Ljubljana - Odločitev o podelitvi državnega poroštva za šesti blok šoštanjske termoelektrarne po pojasnilih ministra za infrastrukturo in prostor Zvonka Černača ni več na vladi, ampak na državnem zboru, poroča STA.

Kot je povedal Černač je vlada postavila pet pogojev v zameno za podelitev poroštva. Kljub temu, da je investicija narasla s 700 milijonov evrov na 1,3 milijarde evrov, je vlada takrat ocenila, da je še razumno sprejeti tveganje v obliki poroštva, če bodo ti pogoji izpolnjeni. Eno od vprašanj, ki pod vprašaj postavlja tudi končno ceno projekta, je strošek montaže. Čeprav je bil na tem področju narejen velik napor, tudi približek s strani Alstoma glede znižanja marže, je ta strošek še vedno na ravni preko 150 milijonov evrov, je dejal. Po njegovih pojasnilih so še nedolgo nazaj, tudi po 23. februarju, odgovorni na projektu zatrjevali, da ta znesek ne bo presegel 100 milijonov evrov.

»Gre za pomembno in odgovorno odločitev,« je ocenil minister, ki sicer verjame, da te odgovornosti ne gre prevzeti na lahek način.« Zato je po njegovem mnenju prav, da so poslanci seznanjeni s podrobnosti tega projekta, ker »očitno v preteklosti teh priložnosti ni bilo«.

Minister zato meni, da je prav, da da poslanci pred odločanjem o poroštvu dobijo končni znesek, v okviru katerega bo ta projekt izveden. »Zaenkrat je to še vedno 1,302 milijarde skupaj s stroški financiranja, sklep vlade pa je šel v smeri, da je treba ta znesek približati znesku iz tretjega noveliranega investicijskega programa, torej 1,186 milijarde evrov,« je spomnil.

Odbor DZ za finance in monetarno je minuli četrtek znova prekinil razpravo o predlogu zakona o državnem poroštvu za TEŠ 6, s katerim bi država jamčila za 440 milijonov evrov vredno posojilo Evropske investicijske banke, saj so TEŠ zaprosili še za določena dodatna pojasnila, ki jih po Černačevih besedah pričakujejo v tednu dni.
Na seji matičnega odbora prejšnji teden sta tako generalni direktor HSE Matjaž Janežič kot direktor TEŠ Simon Tot poslancem znova zagotovila, da končna vrednost projekta ne bo presegla 1,3 milijarde evrov.

Dobavitelj glavne tehnološke opreme za TEŠ 6, družba Alstom, je pristal na nižjo maržo - ta je zdaj pri 10 odstotkih, potem ko je bila prej pri 25 odstotkih, je takrat pojasnil Tot. Skupaj vsi stroški montaže sicer znašajo 156,5 milijona evrov.