Nikozija - Ciprski predsednik Demetris Hristofias je danes v Nikoziji povedal, da želi Ciper finančno pomoč tako od območja evra kot od Rusije, in poudaril, da sta obe pomoči združljivi. Sicer pa se mora Hristofias, ki velja za zadnjega komunističnega voditelja v EU, braniti pred očitki zaradi vezi z Rusijo in komunističnih korenin, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Ciper je julija prevzel polletno predsedovanje Svetu EU. Medtem ko je bila Madžarska pred letom in pol pod žarometom medijev zaradi spornega zakona o medijih, so v primeru Cipra v ospredju komunistične korenine vladajoče stranke Akel, tesne vezi z Rusijo in odprta vprašanja s Turčijo.
Ciprčani cenijo politično stranko Akel, ker služi ljudem, poudarja predsednik, ki je tudi šef ciprske vlade. Hristofias, ki je bil na položaj izvoljen leta 2008, je danes v Nikoziji povedal, da se zanj na volitvah ne bo še enkrat potegoval.
Akel se po Hristofiasovih besedah zavzema za pravice delavcev, boril se je proti Hitlerju in fašizmu, njegovi člani so tako ciprski Grki kot ciprski Turki, vselej je podpiral demokracijo. »Želimo, da nas sodite po tem, ne po neki etiketi," je poudaril.
Ob tem je pripomnil, da tudi kolegi iz drugih članic unije nanj ne gledajo kot na komunista in da komunizem niti ne obstaja več, da ciprski mediji ne pišejo o tem, tudi opozicija tega ne izpostavlja. "Žal mi je, da se moram braniti zaradi svojih komunističnih korenin,« je dejal.
Poleg tega je Ciper pod drobnogledom zaradi tesnih vezi z Rusijo, ki jo tudi prosi za finančno pomoč, že drugič. »Za pomoč smo vprašali Rusijo in EU. Ne razumem, zakaj bi bilo s tem kaj narobe,« je menil predsednik in izrazil prepričanje, da lahko združijo obe pomoči.
Po njegovih besedah je namreč normalno, da članica unije, ki ima tradicionalno dobre odnose s tretjo državo, to državo prosi za pomoč, ki jo lahko dobi brez dodatnih pogojev, ki ji jih bo postavila EU. Povedal je tudi, da na odgovor Moskve še čakajo.
»Rusija ni nekdanja Sovjetska zveza,« je še pripomnil ciprski predsednik. Navedbe, da Rusija preko Cipra prevaža orožje na Bližnji vzhod, pa je komentiral z besedami, da »očitno kroži veliko pravljic o Cipru«.
Ciprski odnosi z Rusijo so pod drobnogledom tudi zaradi Sirije, ki je soseda Cipra. Rusija skupaj s Kitajsko v Varnostnem svetu ZN preprečuje odločnejše ukrepanje proti sirskemu režimu zaradi nasilja nad civilisti.
Ciprski predsednik je dogajanje v Siriji označil za »tragedijo« in »skrivno državljansko vojno«. Na vprašanje, kakšna je po njegovih besedah rešitev, je odgovoril, da upajo na miroljubno rešitev ter da se s tem ukvarja VS ZN in da bo ciprsko predsedstvo sledilo smernicam EU.
»Zelo nas skrbi dogajanje v regiji,« je še dejal Hristofias in spomnil na težave v primeru libanonske krize pred nekaj leti, ko je bil otok pod velikim pritiskom beguncev. Ob tem je zatrdil, da bo Ciper pri evakuaciji beguncev pomagal, če bodo razmere v regiji postale »še bolj eksplozivne«.
Ob začetku ciprskega predsedovanja EU je v ospredju tudi vprašanje odnosov med Ciprom in Turčijo, ki je zaradi nerešenega vprašanja od leta 1974 razdeljenega otoka zagrozila z bojkotom ciprskega predsedstva.
»Žal ni nobenega razvoja dogodkov glede ciprskega problema. Napredka ni, smo v popolnem zastoju,« je stanje danes opisal ciprski predsednik in zatrdil, da si zelo želi rešitve problema, a da se turška stran z njim ne želi niti sestati.
Ob tem je Ankaro vnovič obtožil, da že nekaj časa izvaja kolonializem na zasedenem ciprskem ozemlju, in izpostavil, da imajo ciprski Turki veliko več skupnega s ciprskimi Grki kot s samimi Turki, torej da imajo ciprsko identiteto, poroča STA. »Stvari niso preproste,« je še pripomnil.