Daleč največ je osebnih stečajev

Julija je bilo 6152 blokad transakcijskih računov.

Objavljeno
09. avgust 2012 23.34
suhadolnik evri
Vesna Bertoncelj Popit, gospodarstvo
Vesna Bertoncelj Popit, gospodarstvo
Ljubljana – V zadnjih treh mesecih, od junija do prvih dni avgusta, je bilo v Sloveniji začetih največ osebnih stečajev, začetih stečajev pravnih oseb je bilo precej manj, tudi med temi so prevladovali stečajni postopki manjših podjetij.

Hkrati pa se pravzaprav vnaprej ne ve, koliko časa bo kateri stečajni postopek trajal, saj nekateri postopki trajajo že 15 let in več. In tudi za nekatere razvpite primere stečajnih postopkov napovedujejo, da bodo trajali več let. Med rekorderji so, na primer, podjetja nekdanjega mariborskega Tama in Komercialne banke Triglav, v kateri stečajni postopek traja že 16 let, ali pa podjetij Slavnik International, Hmezad Strojna, Žalec, SŽ – Livarna Štore in Združena lesna industrija Tržič, ki je v stečajnem postopku že 19 let. Deset let se, na primer, stečajni postopek vleče tudi v podjetju Univerzale, Domžale. V obdobju od junija do začetka avgusta so se med drugimi začeli stečajni postopki ajdovskih podjetij Primorja Avtoservis, Primorja Inštalacije ter Nogometnega kluba Ajdovščina, metliškega Beti Trend ter kočevskega Nolika. Hkrati se je julija začel postopek prisilne poravnave Semenarne Ljubljana.

Po podatkih Bonitetne hiše I je bilo v Sloveniji julija 6152 blokad transakcijskih računov, kar je 174 manj kot junija in kar 1364 več kot julija lani. Zaprtih pa je bilo 335 več računov kot junija. Julija so iz registra izbrisali 150 družb, kar je 34 družb manj kot junija. Začetih je bilo 57 stečajnih postopkov nad pravno osebo in devet postopkov prisilne poravnave. Skoraj toliko, kolikor je bilo julija blokiranih transakcijskih računov, so jih tudi deblokirali. Ta številka je skoraj četrtino večja od junijske in devet odstotkov večja od lanske julijske. Toda po teh podatkih bi vendarle težko sklepali o tem, da se plačilne razmere opazneje izboljšujejo. Ne nazadnje se je julija, ki je pač eden od glavnih turističnih mesecev, precej zmanjšalo število transakcij z vrednostnimi papirji. Julija jih je bilo 19 odstotkov manj kot junija in 23 odstotkov manj kot julija lani.