Dohodnina: ugovori še do ponedeljka

Pri informativnih izračunih, izdanih 31. maja, se izteka rok za ugovor.

Objavljeno
28. junij 2012 14.38
Posodobljeno
28. junij 2012 14.38
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana - Informativnim izračunom dohodnine iz majskega svežnja je mogoče ugovarjati do ponedeljka, 2. julija, ko se rok za ugovore izteče. Po tem datumu bodo obveljali za dokončno odmerno odločbo dohodnine za
leto 2011.

»Zavezanci imajo še do 2. julija čas, da vložijo ugovor, če ugotovijo, da podatki v informativnem izračunu niso pravilni oziroma so pomanjkljivi. Ugovor vložijo tudi, če je njihova davčna obveznost prenizko ali previsoko ugotovljena. Obrazec za ugovor je dostopen na vseh davčnih uradih oziroma izpostavah in na spletni strani davčne uprave www.durs.gov.si,« sporočajo iz generalnega davčnega urada.

Zavezanci, ki so dobili izračune, morajo upoštevati, da je prav ugovor na informativni izračun še zadnja priložnost, da uveljavijo olajšavo za vzdrževanega družinskega člana: če bo ugovor oddal zaradi drugih pripomb, na to olajšavo pa bo pozabil, je s pritožbo na odmerno odločbo ne bo mogel več zahtevati, razen če bo napako v povezavi z olajšavo naredila davčna uprava! Zavezanci, ki bodo do konca julija oddali lastno dohodninsko napoved, bodo tudi to olajšavo še lahko uveljavili v pritožbi na odločbo.

Davčna uprava je vnaprej napovedala, da bo zavezancem, ki jim je 31. maja izdala informativne izračune za vračilo dohodnine, denar nakazala na bančne račune 27. julija, če ne ne bodo oddali ugovora zoper izračun. Rok za doplačila dohodnine za zavezance, ki ne bodo ugovarjali izračunom, se izteče 2. avgusta. Ugovor šteje za zavezančevo davčno napoved, zaradi katere davčna uprava opravi odmerni postopek in zavezancu izda odločbo o odmeri dohodnine.

V majskem svežnju je bilo 477.982 informativnih informativnih izračunov dohodnine za leto 2011. V prvi dohodninski sveženj, ki ga je izdala konec marca davčna uprava ni vključila zavezancev z olajšavo za vzdrževane družinske člane, zavezancev z dejavnostjo, z dohodki iz oddajanja premoženja v najem in tudi ne zavezancev s katastrskim dohodkom. V drugem svežnju so prevladovali so zavezanci, ki so že lani med dohodninskim letom uporabljali olajšavo za vzdrževane družinske člane, ali pa so davčni upravi v začetku februarja oddali izjavo, da bodo to olajšavo uveljavili pri letni odmeri dajatve.

Olajšavo za vzdrževane družinske člane vsako leto uveljavi blizu 35 odstotkov dohodninskih zavezancev, največkrat za otroke. Pogostejša je le splošna olajšava, ki pripada vsem zavezancem za dohodnino in je vključena v dobrih 98 odstotkov izračunov oziroma določb. Po zakonu o dohodnini splošna olajšava ne pripada vzdrževanemu družinskemu članu, ki odda lastno napoved, če ga v svojo davčno napoved oziroma izračun vključi drug zavezanec, tako da zanj uveljavi olajšavo za vzdrževanega družinskega člana. na primer: otrok bo v lastni dohodninski napovedi ostal brez splošne olajšave, če bo v napovedi svojih staršev nastopal kot vzdrževani družinski član.