Na podlagi izdanih pozivov Davčne uprave RS (Durs) je bilo v prvem polletju letos obračunanih za okoli 30 milijonov evrov obveznih prispevkov za socialno varnost, izdanih je bilo za 3,6 milijona evrov odmernih odločb za prispevke za socialno varnost, v nadzorih davkov in prispevkov od dohodkov fizičnih oseb iz zaposlitve pa je bilo ugotovljenih za 10,9 milijona evrov dodatnih davčnih obveznosti.
Davčna uprava še vedno ugotavlja precej kršitev plačevanja prispevkov za socialno varnost. Ker sta obračun in plačilo prispevkov zakonsko vezana na izplačilo plač, lahko davčni organ nepravilnosti ugotavlja s časovnim zamikom, saj se plače lahko sploh ne izplačajo, davčna uprava pa lahko te podatke pridobi šele z poizvedovanjem, opozarja Durs.
Ugotavljajo, da so zelo pogosti primeri, ko delodajalec prikazuje, da plač ni izplačal, zaposleni pa plače prejemajo v gotovini. Vse zaposlene, ki prejemajo plačo v gotovini ali sumijo v nepravilnosti na področju plačevanja obveznih prispevkov pri svojem ali drugem delodajalcu, pozivajo, da nepravilnosti čim prej prijavijo davčni upravi.
»Zaposleni imajo namreč prvi in zelo zgoden stik z nepravilnostmi na tem področju, pravočasno obveščanje davčne uprave o nepravilnostih pa bi povečalo možnost za še hitrejše in bolj učinkovito ukrepanje. Delodajalci in njihove odgovorne osebe lahko namreč po določenem času ostanejo brez premoženja, iz katerega bi bilo mogoče izterjati obveznosti,« opozarjajo na Dursu.