Evro nič več ovira za NLB

V Novi Ljubljanski banki (NLB) priprave na uvedbo evra čez dober mesec potekajo dobro. V NLB so za prehod na evro 'oboroženi' z rezervnimi scenariji. Eden izmed njih je, da bi odprli bančne poslovalnice.

Objavljeno
23. november 2006 16.22
Za NLB je uspešno polletje
Ljubljana - V Novi Ljubljanski banki (NLB), največji banki v Sloveniji, priprave na uvedbo evra čez dober mesec potekajo dobro. " Priprave tečejo oz. se zaključujejo dobro in brez večjih težav. Pri napovedih smo še vedno zadržano previdni," je dejal vodja projekta evro v NLB Savo Dinjaški. V banki bo v trenutku prehoda na evro delalo 1300 ljudi, z rezervnimi scenariji pa so pripravljeni tudi na to, če bi šlo kaj narobe.

Tako je zagotovil Dinjaški, ki je pojasnil, da je eden od rezervnih scenarijev, da bi odprli bančne poslovalnice. "Delovanje bankomatov bo prvi indic uspešnega prehoda na evro. Če iz kakršnihkoli razlogov določeno število bankomatov ne bi delovalo, bi prešli na rezervni scenarij in bi odprli večino naših poslovalnic, ki bi izplačevale omejene količine denarja," je še povedal.

Razlogov za preplah ni

"Glede na vse aktivnosti razlogov za preplah ni," je pred prehodom na evro in po nedavnih slabih izkušnjah, ko so bankomati in POS mreža delovali moteno, povedala sovodja projekta evro, zadolžena za IT, Marija Triplat. "V NLB so rezultati testiranj IT prilagoditev dobri. Napak je relativno malo in jih uspešno odpravljamo," je dodal Dinjaški.

NLB bo morala v štirih prazničnih dneh (od 30. decembra do 2. januarja 2007) opraviti preračun stanj na več kot treh milijonih računov. Zato so sogovorniki med drugim poudarili, naj komitenti takoj po uvedbi evra 1. januarja prihodnje leto ne obremenjujejo sistema zgolj s preverjanjem stanj na računih.

Zbrali 102 toni tolarskih kovancev

Dobava gotovine v banke poteka po načrtih. "Večina denarja, ki je bila načrtovana za dobavo s strani Banke Slovenije, je že v bankah," je povedal Dinjaški. Glede tolarske gotovine, zlasti kovancev, pa je vodja posebne skupine za tržne poti in storitve v NLB Alenka Mejač Krassnig navedla, da so v NLB doslej zbrali 102 toni tolarskih kovancev, za ilustracijo pa dodala, da je kilogram kovancev v povprečju vreden 2600 tolarjev.

V NLB ugotavljajo, da je povprečen občan glede evra razmeroma skromno osveščen, zato so ponovili: večini strank zaradi uvedbe evra ne bo treba obiskati banke, večje vsote tolarjev naj položijo na bančni račun, saj se bodo vsa tolarska stanja (vse bančne vloge, krediti ipd.) avtomatično spremenila v evrska.

Najpomembnejši cilj banke je, da stranke prehoda na evro ne bodo občutile, Dinjaški pa jim svetuje, naj imajo čez praznične dni v svojih denarnicah nekaj običajno potrebne gotovine. Ta je lahko tudi tolarska, saj bo uvedbi evra sledilo 14-dnevno obdobje dvojnega obtoka gotovine, je spomnil.

NLB bo s 1. decembrom začela tolarje v evre zamenjevati po končnemu tečaju zamenjave, torej brez provizije. S tem dnem bodo podjetja lahko začela kupovati začetne pakete (slovenskih) evrskih kovancev, za posameznike pa bodo na voljo od 15. decembra. S temi kovanci pa se v državah območja evra do 1. januarja še ne bo smelo plačevati.

1. in 2. januarja odprtih 20 bank iz skupine NLB

V NLB so spomnili, da bo 20 bank iz njihove skupine 1. in 2. januarja odprtih za omejeno gotovinsko poslovanje (menjava tolarjev v evre in menjava večjih v manjše evrske zneske). Zakon o uvedbi evra omogoča, da se za nenapovedano menjavo zneskov nad 1500 evrov lahko zaračuna provizija, vendar je v NLB ne bodo uvedli. To bi se zgodilo le v primeru nevarnosti, da banki začne zmanjkovati gotovine, je dejal Dinjaški.