Finančni trgi pritiskajo na Italijo in Španijo

Šibko okrevanje ameriškega gospodarstva je okrepilo pritisk na zadolženi članici območja z evrom Italijo in Španijo.

Objavljeno
02. avgust 2011 17.10
Posodobljeno
02. avgust 2011 17.10
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si
Pariz - Vlagatelji se bojijo, da bo opotekanje največjega svetovnega gospodarstva še poslabšalo dolžniške težave Italije in Španije. Obrestna mera na 10-letne obveznice obeh držav je danes krepko porasla, poroča STA.

V jutranjem trgovanju se je obrestna mera na 10-letne španske obveznice s 6,180 odstotka pozno v ponedeljek dvignila na 6,45 odstotka, preden se je spustila na 6,326 odstotka. S tem se obrestne mere na grške obveznice po poročanju ameriške tiskovne agencije AP gibljejo blizu ravni, ki so jih dosegale obveznice Grčije, Irske in Portugalske, preden so te države morale zaprositi za mednarodno finančno pomoč.

Obrestna mera na 10-letne italijanske obveznice se je danes s 5,988 odstotka zvišala na 6,165 odstotka, pa poroča francoska tiskovna agencija AFP. Obrestne mere v višini nad šest odstotkov pri obveznicah držav z evrom veljajo za nevzdržne.

Predsednik Evropskega sveta: Italije in Španije ne moremo enačiti z Grčijo

Španski premier Jose Luis Rodriguez Zapatero je zaradi groženj gospodarstvu prestavil poletne počitnice. »Pozorno spremlja mednarodno gospodarsko situacijo in je v stikih s finančnim ministrstvom, to pa je v stikih z evropskimi institucijami in drugimi evropskimi vladami,« je povedala njegova tiskovna predstavnica.

EU pa poudarja, da načrti za reševanje Španije, Italije in tudi Cipra, ki se tudi omenja med problematičnimi, ne obstajajo. »Vprašanje programa nujne pomoči nikakor ni na mizi,« je dejala predstavnica komisarja za gospodarske zadeve Ollija Rehna, Chantal Hughes.

Na dogajanje se je odzval tudi predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, ki je v komentarju za francoski časnik Le Monde ocenil, da je »smešno« enačiti Italijo in Španijo z Grčijo. »Ne moremo dovolj poudariti, da je situacija v Grčiji unikatna in je ni mogoče primerjati s tistimi v drugih državah območja z evrom,« je dejal. Dodal je še, da trenutna kriza ni le evropska, pač pa se »vse razvite države« soočajo z naraščajočim dolgom.