Za vložitev tožbe se je Bilić kot zastopnik treh malih delničarjev - na skupščini je zastopal okoli tri odstotke kapitala - odločil zaradi pravnih in ekonomskih razlogov, je danes pojasnil za STA. Med drugim je izpostavil, da bi morala družba, potem ko je 22. julija objavila sklic skupščine v uradnem listu, tega nato objaviti tudi na spletni strani, kot to določa zakonodaja, vendar je to storila prepozno.
Nadalje ugotavlja, da je Holding Slovenske elektrarne (HSE), ki ima v lasti dobrih 77 odstotkov Premogovnika, prepozno predlagal razširitev dnevnega reda skupščine in ne v zakonsko določenih sedmih dneh. Bilić meni, da kakšnemu drugemu delničarju to ne bi dopustili.
Bilić je ob tem spomnil na večletna doslej neuspešna prizadevanja malih delničarjev za odprodajo deleža v Premogovniku Velenje HSE. Mali delničarji namreč niso zadovoljni z "javno-zasebnim" partnerstvom v primeru Premogovnika Velenje, kjer ima država prek HSE večinski delež, ki malim delničarjem onemogoča kakršnikoli vpliv na delovanje družbe. Zaradi poslovanja Premogovnika Velenje so mali delničarji zahtevali tudi izredno revizijo, na rezultate katere še čakajo.
Skupščina delničarjev Premogovnika Velenje je v sredo podprla predlog večinskega lastnika, da se razširi uprava Premogovnika Velenje z enega na tri člane, število članov nadzornega sveta pa se poveča s tri na šest.