Moody‘s trem bankam znižal kreditno oceno

NLB, NKBM in Abanki so kreditne ocene znižali že aprila, tudi napovedi za naprej so slabe.

Objavljeno
26. julij 2012 12.25
Posodobljeno
26. julij 2012 13.00
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Milka Bizovičar, gospodarstvo
Ljubljana – Bonitetna agencija Moody's je znižala bonitetne ocene NLB, Novi KBM in Abanki. Analitiki navajajo, da imajo banke omejeno možnost, da se same spopadejo z izzivi, in da bodo verjetno vse tri potrebovale nove dokapitalizacije.

V Moodyju so NLB znižali oceno kreditnega tveganja za tri stopnje, preostalima dvema pa za štiri, pri čemer so napovedali, da se jim lahko ocena v prihodnje še zniža. Slovenske banke so po njihovi oceni med kapitalsko najbolj podhranjenimi v regiji. V oceni so upoštevali pred kratkim izpeljano dokapitalizacijo v NLB in napoved dokapitalizacije Abanke, ki pa po oceni Moodyjevih analitikov ne pomenita kaj več kot začasno olajšanje.

Vzroka za znižanje bonitetnih ocen sta med drugim povečanje slabih posojil in vse bolj omejena zmožnost prevzemanja tveganj. Na Moodyjevo odločitev je vplivala tudi ocena, da vlada želi privabiti v dokapitalizacijo zasebne vlagatelje. Iz Abanke in NKBM so sporočili, da so znižanje bonitetne ocene pričakovali. V Abanki bodo prodajo navadnih delnic v skupni vrednosti do 50 milijonov evrov začeli predvidoma avgusta, v NKBM pa pravijo, da intenzivno potekajo aktivnosti za izboljšanje kapitalske ustreznosti, nadaljuje se čiščenje kreditnega portfelja, izvajajo dodatne ukrepe za izboljšanje poslovanja.

V Banki Slovenije znižanja bonitet bankam ne komentirajo, pravijo pa, da sami tekoče spremljajo poslovanje bank in da vse izpolnjujejo zahteve o kapitalski ustreznosti. Na ministrstvu za finance so našteli nadaljnje ukrepe vlade za sanacijo bančnega sektorja. Med drugim bodo do jeseni pripravili zakonodajo s področja upravljanja slabih bančnih terjatev, ki bodo prispevale k odpravi kreditnega krča in spodbudile gospodarsko okolje, od Banke Slovenije pričakujejo oceno stanja v bančnem sektorju in predloge rešitev, vlada pa želi oblikovati tudi stabilen in učinkovit okvir za upravljanje državnega premoženja. Tako bo v mesecu dni kar se da uskladila predlog prihodnjega upravljanja državnih naložb.