Nemškim vlagateljem kakovost odtehta visoke stroške dela

V nemški zvezni deželi Brandenburg si želijo 
več sodelovanja z državami na Balkanu.

Objavljeno
05. oktober 2011 19.39
Posodobljeno
06. oktober 2011 09.00
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana – Za tuje neposredne naložbe je potrebna tudi politična stabilnost, te pa v Sloveniji zadnji dve leti primanjkuje, je na srečanju s predsednikom deželne vlade Zvezne dežele Brandenburg Matthiasom Platzeckom med drugim opozoril generalni direktor Hella Saturnus Slovenije in menedžer leta 2011 Christof Droste. Hella Saturnus Slovenija je le eno od številnih nemških podjetij, ki poslujejo in zaposlujejo v Sloveniji. Njen generalni direktor Christof Droste je predsedniku nemške deželne vlade Matthiasu Platzecku včeraj povedal, da v Sloveniji cenijo predvsem dobro izobražene, lojalne in motivirane kadre.

»Čeprav je delovna sila v Sloveniji dražja kot v drugih državah, v katerih ima Hella podružnice, na primer na Češkem ali Slovaškem, kakovost odtehta stroške dela,« je uglednemu gostu povedal Droste. Hella Saturnus Slovenija zdaj zaposluje približno 2000 delavcev, vendar s tem njenih načrtov v Sloveniji še ni konec; prihodnje leto jih namreč nameravajo zaposliti še 50, pri čemer računajo tudi na finančno pomoč države, čeprav je to v Sloveniji včasih precej težko.

Več sodelovanja z državami na Balkanu si želijo tudi v nemški zvezni deželi Brandenburg. Predsednik njene deželne vlade Matthias Platzeck – ki je zlasti ponosen na to, da se je brezposelnost v zvezni deželi Brandenburg med krizo zmanjšala, in to celo za polovico – vidi veliko priložnosti za sodelovanje zlasti v lesni in papirni industriji, sicer pa je dežela Brandenburg znana tudi po avtomobilski in železničarski industriji, najbolj po zaslugi dveh avtomobilskih tovarn za proizvodnjo motorjev za Mercedes Benz in za Rolls Royce. Poseben poudarek namenja dežela tudi obnovljivim virom energije.