Peking, Moskva, Singapur - Kitajsko gospodarstvo se je v drugem četrtletju okrepilo za 7,6 odstotka, kar so napovedovali že analitiki, kljub temu je rast manjša od pričakovane. Singapurski bruto domači proizvod (BDP) je upadel, kar je posledica manjšega povpraševanja iz Evrope.
Kitajska: Najnižja gospodarska rast v zadnjih treh letih
Kitajsko gospodarstvo se je v drugem četrtletju okrepilo za 7,6 odstotka, kar je najmanj po prvem četrtletju leta 2009, ko je bila rast 6,6-odstotna. Nižja rast je predvsem posledica vse manjšega povpraševanja iz tujine.
Številke sicer niso presenečenje, saj so enako rast napovedali že analitiki. Kitajska je v prvem letošnjem četrtletju beležila 8,1-odstotno rast. Gospodarske težave v nekaterih delih sveta, predvsem dolžniška kriza v območju evra, se tako v drugem četrtletju odražajo tudi na Kitajskem.
Šibkejša rast v drugem četrtletju je navzdol potisnila tudi polletno rast, ki je sedaj pri 7,8 odstotka. Statistiki so prepričani, da se bo kitajsko gospodarstvo stabiliziralo in da bo Kitajska letos vseeno dosegla cilj, to je 7,5-odstotno rast ob koncu leta.
Nižja rast krepi strah pred izgubami delovnih mest in političnimi napetostmi. Analitiki menijo, da se bo kitajsko gospodarstvo v drugi polovici leta krepilo na račun investicij, potrošnje in izvoza.
Rusija: BDP na ravni štirih odstotkov
Ruski BDP se je v drugem četrtletju letos na letni ravni okrepil za med 3,9 in štirimi odstotki, potem ko se je v letošnjem prvem četrtletju za 4,9 odstotka, v lanskem drugem četrtletju pa za 3,4 odstotka, je danes sporočil ruski minister za gospodarski razvoj Andrej Belusov. Moskva Rusiji za letos napoveduje 3,4-odstotno gospodarsko rast.
V letu 2011 se je ruski BDP povečal za 4,3 odstotka.
Singapur: 1,1-odstotno krčenje BDP
Singapur je v letošnjem drugem četrtletju v primerjavi s predhodnim četrtletjem zabeležil 1,1-odstotno krčenje BDP. Prvo četrtletje je medtem sklenil z 9,4-odstotno gospodarsko rastjo. Singapursko gospodarstvo, ki sloni na trgovini, se je med aprilom in junijem skrčilo zaradi manjšega povpraševanja iz Evrope. Singapursko ministrstvo za trgovino in industrijo je zmanjšanje obsega gospodarstva v obravnavanem obdobju presenetilo.
Do padca je prišlo predvsem zaradi slabših rezultatov v predelovalni industriji. Zlasti slabo se je odrezala biomedicinski sektor. Oblasti pričakujejo, da se bo gospodarska aktivnost letos okrepila za en odstotek. Lani se je za 4,9 odstotka.
Singapursko gospodarstvo je sicer zelo odvisno od trgovine z evropskimi državami in ZDA. Poleg na trgovini temelji še na finančnem sektorju in na turizmu. Omenjena področja Singapurcem zagotavljajo enega najboljših življenjskih standardov na svetu.