Maloprodajna cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo od torka višja za 4,9 centa, torej bo liter tega goriva stal 1,482 evra. Za liter 98-oktanskega bencina bo treba plačati 1,5 evra ali 5 centov več kot doslej. Dizelsko gorivo se bo tokrat podražilo močneje kot bencin - na 1,382 evra za liter ali kar za 6,2 centa.
Dizel bo ob takem censkem skoku presegel dosedanji rekord iz marca (tedaj je stalo 1,365 evra za liter). Cena kurilnega olja bo spet zanihala nad evrsko mejo (kjer je bila že prve štiri mesece leta), saj bo za liter treba odšteti 1,008 evra. Za 50-litrski rezervoar bodo tako od torka kupci bencina plačali okoli 2,5 evra več, kupci dizla pa dobre tri evre več.
Trošarine nespremenjene
Vlada ob vsakem novem modelskem izračunu na podlagi uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov presodi, ali bocene korigirala s spremembo trošarin in tako delovala proticiklično. V zadnjem 14-dnevnem obdobju so se po pojasnilih gospodarskega ministrstva močno zvišale borzne cene naftnih derivatov, precej pa se je znižal tudi tečaj evra nasproti dolarju.
Vlada kljub temu ni posegla v trošarine; ostale so enake, goriva pa so se močneje podražila. Ker pa so se nabavne cene dizla in kurilnega olja na svetovnih borzah zvišale močneje od nabavnih cen motornih bencinov, so bila temu primerna tudi razmerja med podražitvami na domačem trgu.
Grob za prevoznike
Visoka podražitev dizla bo še posebej prizadela avtoprevoznike; ti so že v spomladanskih mesecih prek svoje cehovske organizacije bili plat zvona in od vlade zahtevali poseben status za gorivo, ki se uporablja v gospodarske namene.
Aleksander Bizjak, katerega avtoprevozniško podjetje deluje že 76 let, je potarnal: »Vlada sem in tja za malenkost zniža ceno nafte, potem pa jo naslednjič toliko močneje privije. Ali je to obljubljena pomoč gospodarstvu!? Če bo šlo tako naprej, bo kmalu slovenska transportna podjetja spravila v grob. Gorivo se draži, nihče pa ne prisluhne zahtevam, da bi, podobno kot v nekaterih drugih razvitih državah - denimo na Nizozemskem, kjer je na prostem trgu gorivo najdražje - gospodarstvu ponudili cenejšo gospodarsko nafto, ali denimo vračali trošarino. Tako pa so stroški čedalje višji, rezerve pa nimamo; naše pogodbe so letne in ne priznavajo podražitev goriva.«
Avtoprevozništvo Bizjak s svojimi 43 tovornjaki porabi na mesec 250.000 litrov goriva. Samo sedanja podražitev ga bo torej stala 15.500 evrov na mesečni ravni. Dobrega izhoda Bizjak ne vidi: nekateri prevozniki bodo morali svojo dejavnost prenesti čez mejo, se registrirati v tujini, nekaj jih bo propadlo.Od polnoči dražja gorivadražil za 4,9 centa na 1,482 evra, 100-oktanski bencin za pet centov na 1,500 evra, dizelsko gorivo pa za 6,2 centa na 1,382 evra.