Plakati za poznavanje pravih bankovcev

Za obveščanje javnosti o evru, so v okviru nacionalne kampanje pripravili plakate s podobami evrskih bankovcev in njihovimi zaščitnimi elementi ter evrskih kovancev.

Objavljeno
04. december 2006 08.26
Ljubljana - Za obveščanje javnosti o evru, ki bo 1. januarja 2007 postala slovenska nacionalna valuta, so v okviru nacionalne kampanje pripravili tudi plakate s podobami evrskih bankovcev in njihovimi zaščitnimi elementi ter evrskih kovancev. V GZS, kjer so ti plakati na voljo brezplačno, vse trgovce pozivajo, naj jih obesijo na prodajna mesta. S tem bi namreč lahko omogočili prepoznavanje najbolj preprostih oz. očitnejših ponaredkov.

V GZS ocenjujejo, da bo ob začetku uvedbe evra v Sloveniji zagotovo prišlo do večjega pritiska ponaredkov evrske gotovine. Zato so že in bodo tudi v prvih dveh mesecih prihodnjega leta pripravili številne seminarje za prepoznavanje ponaredkov za trgovce. Na ponaredke, zlasti na tiste najbolj očitne, morajo biti pozorni tudi potrošniki, zato so na voljo ti plakati, ki sta jih izdali Banka Slovenije in Evropska centralna banka.

Preverjanje pristnosti bankovcev s preizkusom otip-pogled-nagib

Osrednja evropska finančni institucija priporoča, da se preverbo, ali je bankovec pristen, opravi s preizkusom otip-pogled-nagib. Zaradi posebnega postopka tiskanja imajo bankovci značilen otip, če se jih pogleda proti svetlobi, pa postanejo vidni vodni znak, varnostna nit in pregledni motiv. Če se bankovec nagne, se na sprednji strani opazi spreminjajočo se podobo na hologramskem traku oz. znaku, na zadnji strani pa svetleč trak oz. črnilo spremenljive barve.

Dopustna bo zavrnitev največjih evro bankovcev

Z uvedbo evra v Sloveniji se bo močno zvišala vrednost najvišjega bankovca v obtoku. Medtem ko imajo potrošniki sedaj v denarnici lahko najvišji bankovec v vrednosti 10.000 tolarjev, bo najvišji evrski bankovec za 500 evrov predstavljal kar 119.820 tolarjev. Ker je vrednost najvišjega evrskega bankovca zelo visoka, bo z njim verjetno težko opraviti običajen nakup.

Plačevanje z evrskimi bankovci višjih vrednosti (500 ali 200 evrov) podjetja načeloma ne bi smela zavrniti. Lahko pa bodo plačilo v teh bankovcih zavrnila, če bodo na vidnem mestu jasno označila, katerih evrskih bankovcev ne bodo sprejemala, so pred dnevi povedali na GZS.

Vsi evrski bankovci in kovanci bodo po 1. januarju 2007 v Sloveniji zakonito plačilno sredstvo. Vendar pa je zavrnitev plačila z evrskimi bankovci najvišjih vrednosti dopustno, so še pojasnili. Pričakovati je, da manjši trgovci ali manjše trgovine višjih evrskih bankovcev predvidoma ne bodo sprejemali.