Ljubljana - Prvega ali drugega januarja bodo odprte dežurne poslovalnice bank in hranilnic, vendar bo takrat mogoča le menjava tolarske gotovine v evre; samo zaradi vpisa novega stanja se v ponovoletni evforiji ne splača hoditi na banko in čakati v vrstah.
Uvedba nove valute nikakor ne pomeni, da bomo morali zaradi tega vsi na banke ter ponovno sklepati depozitne, posojilne in druge pogodbe. Vsa pogodbena razmerja med banko in stranko bodo ostala v veljavi (razen pri uporabi obrestne mere sitibor, o čemer bomo v eni prihodnjih Evro odštevank še pisali), zamenjala se bo le valuta.
Tolarska sredstva se bodo samodejno konvertirala v evre
Vsa tolarska sredstva, ki jih boste 31. decembra imeli na računih, se bodo na prehodu v novo leto samodejno konvertirala v evre, in sicer po nespremenljivem tečaju zamenjave, ki je 1 evro za 239,640 tolarja. Če boste na silvestrovo na primer na računu imeli 72.316 tolarjev, bo naslednji dan bankomat pri prikazu stanja pokazal 301,77 evra; če boste banki dolžni še 738.606 tolarjev, boste po novem letu vračali enak znesek v evrih, torej 3082,15 evra.
Stanje se bo konvertiralo tudi imetnikom hranilnih knjižic, s tem da tega ne bodo mogli videti že naslednji dan. Banka jim bo spremenjeno stanje vpisala ob njihovem prvem obisku, recimo ob naslednjem pologu na varčevalni račun ali dvigu pokojnine. Samo zaradi vpisa se v ponovoletni evforiji ne splača hoditi na banko in čakati v vrstah, sploh pa ne 1. ali 2. januarja, ko bodo sicer odprte dežurne poslovalnice bank in hranilnic, vendar bo takrat možna le menjava tolarske gotovine v evre.
Tudi če boste decembra po elektronski banki naročili plačilo položnice za 4513 tolarjev, ki naj se izvede recimo februarja, se bo znesek konvertiral po tečaju zamenjave (v 18,83 evra) in bo v takrat veljavni valuti tudi plačan – na ta način izpolnjenih položnic torej ne bo treba ponovno pisati.
Treba se bo navaditi...
Sicer pa bodo banke januarja obvestile stranke o vseh konvertiranih stanjih na računih. Glede na menjalni tečaj se bo treba navaditi, da plače ne bodo več zapisane s šestmestnimi številkami, ampak le še s trimestnimi in z dvema decimalkama, 100.000 tolarjev pokojnine pa bo po novem 417,29 evra.
Preberite v današnji tiskani izdaji Dela!