Še vedno odprta vprašanja o državnem holdingu

Delovna skupina za upravljanje državnega premoženjaje sicer uskladila določene rešitve.

Objavljeno
13. avgust 2012 19.15
JANSA IN EKIPA
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Ključna vprašanja glede upravljanja državnega premoženja v okviru novega holdinga tudi po današnjem sestanku delovne skupine parlamentarnih strank ostajajo neusklajena. Skupina naj bi delo kljub temu končala že ta četrtek, ko se bo sestanka predvidoma udeležil tudi minister za finance Janez Šušteršič.

Vodja te skupine Marko Pogačnik (SDS) meni, da so danes glede zakona o Slovenskem državnem holdingu naredili korak naprej, čeprav nekaj vprašanj ostaja nerešenih. Eno ključnih je po njegovih besedah otvoritvena bilanca holdinga in vrednotenje kapitalskih deležev države ob njihovem prenosu na holding. Po neuradnih informacijah še ni jasno, ali se bodo te naložbe na holding prenašale po knjigovodski ali pošteni vrednosti, za kar bi bile potrebne cenitve. Knjigovodska vrednost, po kateri so naložbe ocenjene zdaj, je namreč v številnih primerih višja od poštene vrednosti, zato bi se lahko zgodilo, da bi moral holding kmalu opraviti slabitve naložb.

Nedoločena ostaja tudi usoda Modre zavarovalnice. Ministrstvo za finance namreč predlaga, da bi to naložbo Kapitalske družbe prenesli v neposredno upravljanje holdinga. Temu nasprotujejo zlasti sindikati javnega sektorja pa tudi upokojenci. Po sedanjem predlogu bi ta delež namreč na holding prenesli po knjigovodski vrednosti, a v Združenju društev upokojencev Slovenije (ZDUS) so prepričani, da je tržna vrednost višja in bi morali upoštevati prav to. V zameno od holdinga pričakujejo denar.

AZN proti prenosu SODPZ

Po naših informacijah se zapleta tudi s predvidenim prenosom Sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja na Modro zavarovalnico. Neuradno je slišati, da takšni rešitvi nasprotuje tudi Agencija za zavarovalni nadzor (AZN), ker ne gre za tržna zavarovanja. Tega nam danes popoldne na AZN ni uspelo preveriti.

Stranke še vedno niso dosegle soglasja glede sestave nadzornega sveta holdinga, ki bi ga po sedanji različici razen enega člana predlagale stranke, vlada in državni zbor.

Tako iz opozicijskih strank kot iz Državljanske liste in Desusa namreč prihajajo pozivi po večji neodvisnosti teh nadzornikov. Pogačnik je pojasnil, da bo skupina v poročilo vključila pripombo stranke SD, da bi državnemu zboru nadzornike holdinga predlagal predsednik republike. Skupina pa menda razmišlja tudi o rotaciji nadzornikov vsaka tri leta.

Upokojenci ne dajo Triglava

Kot smo že poročali, je ministrstvo v novi različici še predvidelo, da bi holding prevzel tudi upravljanje 35-odstotnega deleža Zavarovalnice Triglav, ki je v lasti pokojninske blagajne. To bi lahko počel po lastni presoji. Mirko Miklavčič iz ZDUS opozarja, da je Zpizov delež v Triglavu nedotakljiv. »Holding ta delež lahko upravlja s posebno pogodbo, pravice, torej donosi in morebitna kupnina od prodaje, pa morajo biti namenjeni Zpizu. Sicer porušimo referendumsko odločitev,« poudarja Miklavčič.

Poslanci so se danes menda vendarle uskladili okoli nekaterih vprašanj, med drugim glede namena zakona o holdingu, dopolnili načela upravljanja, smernice glede strategije in sprejetja letnega načrta. Za opozicijo je še vedno moteč hitri postopek sprejetja zakona. Franc Križanič, ki v skupini zastopa SD, celo pričakuje, da bo šel zakon v ponovno razpravo.