Bruselj – Evropska komisija je v okviru ukrepov za zagotavljanje varstva potrošnikov poslala Sloveniji obrazloženo mnenje, v katerem poziva našo državo, da v dveh mesecih v domači pravni red prenese direktivo o časovnem zakupu. »Članice so imele na voljo dve leti,« je ukrep Berlaymonta komentirala komisarka za pravosodje Viviane Reding, ki je »zelo razočarana, ker nekatere države, tudi Španija, ki je zelo priljubljena turistična destinacija, državljanom EU še vedno ne zagotavljajo zahtevanega varstva pri časovnem zakupu«.
Ta evropski zakon, ki se nanaša na pogodbe, s katerimi potrošnik za več kot leto dni kupi pravico do uporabe stanovanja ali počitniškega objekta v določenih obdobjih, bi članice Unije morale prevzeti do 23. februarja letos. Dobra polovica, točneje 14 držav, tega ni storilo pravočasno, zato jim je komisija (17. marca) poslala prvostopenjske opomine. Večina okrcanih članic je nato sprejela ustrezne ukrepe, Slovenija, Španija, Poljska in Litva pa tega niso storile, zato bodo dobile obrazložena mnenja, kar je druga faza v postopkih zaradi kršitev pravnega reda, v naslednji fazi pa se evropska komisija lahko zateče k sodišču EU. A teh je le okoli pet odstotkov, kajti skoraj vse primere (95 odstotkov) rešijo že pred tožbo.
Po črki direktive o časovnem zakupu morajo trgovci pred podpisom pogodb zagotoviti potrošnikom podrobne informacije, vključno s ceno, opisom zakupljenega objekta, natančno določenim obdobjem in trajanjem bivanja. Vsi ti podatki morajo biti interesentom na voljo tudi v njihovem jeziku, če to želijo. Potrošniki lahko od pogodbe odstopijo v 14 koledarskih dneh, v tem času pa prodajalci ne morejo zahtevati predplačila ali kavcije. Pred sklenitvijo posla morajo trgovci izrecno opozoriti potrošnike na pravico do odstopa od pogodbe, trajanje odstopnega roka in prepoved predplačil med odstopnim rokom. Nova evropska direktiva vključuje tudi pogodbe o zakupu premičnin (ladje za križarjenje, počitniške prikolice in čolne za vožnjo po kanalih).
V pravkar objavljenem septembrskem svežnju, ki vključuje okoli 500 odločitev, je komisija sprožila pravne postopke proti vsem 27 članicam, ker niso ustrezno izpolnile obveznosti, ki jih nalaga evropska zakonodaja. Najostrejši ukrepi so tokrat doleteli pet članic (Francija, Poljska, Italija, Belgija in Španija), saj se bodo morale zaradi neupoštevanja pravnega reda zagovarjati pred sodiščem EU v Luksemburgu. Od uveljavitve lizbonske pogodbe lahko komisija že na prvi obravnavi zahteva izrek finančnih kazni proti članicam, ki v postavljenem roku ne prevzamejo evropskih direktiv.