Naftni derivati občutno cenejši

Klub temu, da je vlada nekoliko zvišala trošarine, se je zaradi pocenitve nafte na svetovnih trgih gorivo na slovenskih črpalkah opolnoči občutno pocenilo.

Objavljeno
26. september 2006 09.07
Singapur/Ljubljana - Cene tekočih goriv so se opolnoči občutno znižale. Liter 95-oktanskega bencina se je pocenil za 21,70 tolarja na 233,50 tolarja, 98-oktanskega bencina pa za 21,9 tolarja na 236,60 tolarja. Za liter dizelskega goriva je treba po novem odšteti 230,60 tolarja oz. 8,80 tolarja manj kot doslej, za liter kurilnega olja pa 147,20 tolarja oziroma 10,90 tolarja manj, so sporočili iz Petrola in OMV Slovenija.

Naftni trgovci cene bencina oblikujejo po uredbi, ki jo je vlada zaradi velikih cenovnih nihanj na svetovnih naftnih trgih sprejela 11. oktobra lani. S spremenjeno uredbo se je obdobje za izračun prodajnih cen goriv podaljšalo s 14 na 28 dni, v štiritedenskem obdobju pa se od 20 kotacij ne upošteva pet najvišjih in pet najnižjih dnevnih kotacij cen.

Naftna trgovca sta pri oblikovanju cen tekočih goriv upoštevala spremembo uredbo o določitvi zneska trošarine za energente in električno energijo, ki jo je vlada sprejela na današnji dopisni seji. Z njo je zvišala trošarino za neosvinčene bencine z 90.864 tolarjev na 95.864 tolarjev na 1000 litrov in za plinsko olje za pogonski namen z 72.477 tolarjev na 77.477 tolarjev.

Z zvišanjem trošarin bo vlada zmanjšala izpad proračunskih sredstev, ki je nastal, ker se letos trošarine, v skladu s sprejetimi proračunskimi izhodišči za leto 2006, zaradi visokih cen nafte na svetovnih trgih, niso povečale. Hkrati se bodo zmanjšala tudi nihanja drobnoprodajnih cen, do katerih bi sicer prišlo zaradi gibanj cen nafte na svetovnem trgu.

Cena nafte padla pod 60 dolarjev za sod

Cene nafte so na azijskih trgih v ponedeljek padle na najnižjo raven v zadnjih šestih mesecih. Sod (159 litrov) zahodnoteksaške lahke nafte z novembrskim dobavnim rokom se je pocenil za 49 centov na 60,06 dolarja. Sod severnomorske nafte brent se je na londonski borzi pocenil za 42 centov na 59,99 dolarja. K današnjemu znižanju naftnih cen je prispevala zadostna količina naftnih zalog v ZDA in umirjanje napetosti med Zahodom in Iranom.

Naftne cene so se od sredine julija, ko je bilo za sod črnega zlata potrebno odšteti rekordnih 78,40 dolarja, znižale za več kot 23 odstotkov. Trend zniževanja naftnih cen je posledica spleta več dejavnikov.

Med njimi analitiki izpostavljajo zadostne naftne zaloge v največjih porabnicah nafte, zmanjšanje zaskrbljenosti glede stabilnosti dobave iranske in nigerijske nafte, napoved o znižanju gospodarske rasti v ZDA in pa dejstvo, da po atlantski obali ZDA letos niso pustošili uničujoči orkani.

K trendu zniževanja cen je prispevala tudi zaveza naftnega kartela Organizacije držav izvoznic nafte, da je pripravljen ohraniti sedanjo raven proizvodnje nafte.

Cena črnega zlata odvisna od več dejavnikov

Dogajanje na naftnem trgu pa bo v prihodnje kljub temu podvrženo periodičnim skokom naftnih cen, ocenjujejo analitiki. Razlog za to so omejene zmogljivosti na področju rezervne proizvodnje nafte in njene predelave.

Visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana se bo ta teden predvidoma srečal z glavnim iranskim pogajalcem Alijem Laridžanijem. Pogovori bodo tekli predvsem o svežnju spodbud, ki jih je mednarodna skupnost iranskim oblastem ponudila v zameno za zamrznitev jedrskega programa za bogatenje urana.

Voditelji evropskih držav so glede pogovorov optimistični. Razlog za to je nedavna izjava iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinežada, da se je o ukinitvi spornih jedrskih aktivnosti pripravljen pogovarjati pod " poštenimi in pravičnimi pogoji".