Ljubljana – Od polnoči so naftni derivati na črpalkah prvič v zadnjih dveh mesecih nekoliko cenejši. Najbolj se je pocenilo dizelsko gorivo, in sicer za 6,90 tolarja, na 233,60 tolarja za liter. Cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina se je znižala za 3,30 tolarja, na 248,30 tolarja za liter, 98-oktanski pa je cenejši za 3,50 tolarja pri litru (252,30 tolarja). Za liter kurilnega olja je po novem treba odšteti 153,80 tolarja, kar je 4,10 tolarja manj kot v zadnjih štirih tednih.
Sprememba drobnoprodajnih cen na črpalkah navzdol je posledica rahle pocenitve nabavnih cen derivatov na svetovnem trgu v zadnjih štirih tednih. Nekaj je prispevala tudi vlada, ki se včeraj ob skrbi za raven inflacije ni odločila, da bi povišala trošarine – te tako ostajajo na najnižji ravni, ki je dovoljena s predpisi Evropske unije. Sicer velja sedanji model oblikovanja drobnoprodajnih cen do 8. julija. Po neuradnih informacijah je zelo verjetno, da bo po vsebinski zasnovi ostal enak (upošteva nabavne cene derivatov na drobno brez najbolj ekstremnih vrednosti in gibanje tečaja dolarja), namesto na štiri tedne pa naj bi se cene ponovno spreminjale vsakih štirinajst dni.
Prihod Solane v Iran znižal cene nafte
Svetovne cene nafte so se danes znižale oziroma so ostale nespremenjene zaradi pozitivnih pričakovanj, da bo ponedeljkov prihod predstavnika EU za zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane v Iran pomagal razrešiti nesoglasja v povezavi s spornim iranskim jedrskim programom. Cena za sod (159 litrov) zahodnoteksaške lahke nafte z julijskim dobavnim rokom se je danes na azijskih borzah znižala za 13 centov na 72,47 dolarja.
Cena za sod severnomorske nafte brent z julijskim dobavnim rokom pa je na londonski borzi ostala nespremenjena pri 71,37 dolarja.
Paket predlogov, o katerem so se pretekli teden dogovorile stalne članice Varnostnega sveta ZN in Nemčija, ponuja Teheranu nove vzpodbude in omogoča vzpostavitev večstranskega dialoga, pri katerem bi (pod pogojem, da bi Iran prenehal z bogatenjem urana) sodelovale tudi ZDA.
Kljub temu da so subjekte na naftnem trgu danes usmerjali pozitivni obeti ob prihodu Solane v Iran, pa bi lahko dolgotrajna pogajanja med mednarodno skupnostjo in Teheranom o jedrskem programu še naprej zviševala naftne cene. Sicer pa analitiki ne izključujejo možnosti sprejetja kompromisa med obema stranema.
ZDA bodo namreč zaradi boleče izkušnje neuspešnega razreševanja iraške krize po mnenju analitikov tokrat poskušale vpreči vsa diplomatska sredstva za uspešno razrešitev nesoglasij.