Kranj – Potem ko je vodstvo kranjskega Iskraemeca v sredo vložilo predlog za začetek postopka prisilne poravnave, zaenkrat še ni znano, kako bo ta poteza vplivala na zaposlene. Predsednik uprave Iskraemeca Karl Rozman opozarja, da odpuščali vsekakor bodo, vendar pa bodo številke znane šele, ko bo pripravljen načrt finančne reorganizacije in ko bo jasno, katere posle bo treba za ponovno vzpostavitev dobičkonosnosti odpovedati.
Iskraememco bo sicer po začrtanem načrtu nadaljeval s t. i. mehkim odpuščanjem. Tako naj bi podjetje zapustili tisti, ki gredo v predčasno upokojitev ali so našli novo zaposlitev. Tako se je v lanskem letu zaradi prestrukturiranja proizvodnje število redno zaposlenih delavcev v družbi zmanjšalo z okrog 2000 na sedanjih 1754. V tem letu pa naj bi se število zaposlenih, predvsem v režiji, zmanjšalo za nadaljnjih 100.
Komaj izvedejo vsa naročila
V sindikatu sicer večjih odpuščanj ne pričakujejo. Kot je pojasnil predsednik sindikata Jože Petek, posebnih pretresov ne pričakujejo, saj je v Iskraemecu več kot dovolj naročil in tako v nekaterih programih proizvodnje že sedaj primanjkuje delavcev. "Seveda pa še ne poznamo načrta finančne reorganizacije, ki bi lahko predvidel tudi ukinitev nekaterih slabih programov," je spomnil Petek. To bi lahko pomenilo odpuščanje še nekaj delavcev, vendar pa so nekatere špekulacije, ki se pojavljajo, o možni odpustitvi kar 500 delavcev močno pretirane, je prepričan Petek.
S prisilno poravnavo do stabilizacije podjetja?
Ob tem računa, da bi se v primeru ukinitve posameznih programov z upravo, tako kot do sedaj uspeli dogovoriti, da bi bila to ponovno le t. i. mehka odpuščanja. "Prisilna poravnava tako za nas zaposlene pomeni predvsem, da poskušamo stabilizirati podjetje, da bi lahko normalno delali naprej,” je še dodal Petek. Ko bi bilo nemoteno poslovanje zagotovljeno, bi nato lahko začeli z odplačevanjem dolgov, ki znašajo do bank okrog 36 milijonov evrov, do dobaviteljev pa 10 milijonov evrov.