Negotova prihodnost slovenskega mleka

Slovenski pridelovalci mleka so nezadovoljni z odkupnimi cenami mleka in odnosom z mlekarsko industrijo. Pridelava mleka ostaja najpomembnejša kmetijska dejavnost v Sloveniji.

Objavljeno
01. februar 2006 15.22
Negotova prihodnost slovenskega mleka
Kidričevo - Slovenski pridelovalci mleka potrebujejo močno domačo predelovalno industrijo, saj je to zagotovilo za nadaljnji razvoj, kljub temu pa njihovo usodo trenutno rešujejo italijanski kupci. Kot so povedali na današnji okrogli mizi o prihodnosti pridelave slovenskega mleka v Kidričevem, bi brez italijanskega trga cena mleku še bolj padla, slovenskega mlekarstva pa verjetno ne bi bilo več.

S tovrstnimi stališči se niso najbolj strinjali predstavniki slovenskih mlekarn. Po mnenju prvega moža Ljubljanskih mlekarn Matjaža Vehovca bi bile cene mleka v Sloveniji brez italijanske konkurence res nižje, vendar bi se slovenske mlekarne zaradi nizkih cen prej rešile iz rdečih številk, to pa bi bilo za slovensko mlekarstvo dolgoročno boljše.

Pomočnik direktorja v Pomurskih mlekarnah Ernest Škraban je opozarjal na to, da ni pomembno le to, kdo bo mleko predeloval, pač pa tudi kdo bo užival slovensko mleko in kdo bo mleko prideloval. Po njegovih besedah veliki pridelovalci z usmerjanjem na tuje trge ne bodo imeli težav, mali pa bodo brez slovenske mlekarske industrije zagotovo propadli.

Direktor Zadružne zveze Slovenije Martin Nose je povedal, da je vstop v EU prinesel tudi neomejeno konkurenco na trgu, zdaj pa je potrebno odgovoriti na vprašanje, ali si bodo slovenski mlekarji med seboj konkurirali ali bodo postali partnerji. Po njegovih besedah lahko dosti za boljšo prihodnost mlekarstva storijo proizvajalci sami, nekaj pa morajo terjati tudi od države in Evropske unije.

Najpomembnejše se mu zdi koncentriranje slovenskega lastništva v mlekarnah, saj je le to zagotovilo za normalno delovanje, medtem ko bi drugi lastniki lahko gledali le na višino dividend in prodajo svojih deležev za ugodno ceno. Po drugi strani pa bi bilo po Nosetovih besedah nujno urediti tudi razmerja s trgovci, saj v trenutnih razmerah, ko položaj na trgu neusmiljeno narekujejo trije veliki trgovci, ni veliko možnosti za razvoj mlekarstva.

Kot je ob predstavitvi slovenskega mlekarstva povedal Tomaž Coer iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, je pridelava mleka najpomembnejša kmetijska dejavnost v Sloveniji, na katero so vezana tudi številna druga delovna mesta. Prireja mleka se v zadnjih letih ves čas povečuje. V obdobju 2004/2005 so pridelovalci mleka oddali skoraj 500 milijonov litrov, to pa pomeni okoli 40-odstotno povišanje prireje v zadnjih dveh desetletjih. Po podatkih KGZS je v Sloveniji trenutno okoli 10.150 pridelovalcev mleka, povečujejo pa se tudi nekateri drugi kazalci pri pridelavi in kakovosti slovenskega mleka.