Ljubljana - Slovenija bo tudi v prihodnosti podpirala boj proti otroškemu delu in si bo v sodelovanju z Mednarodno organizacijo dela (MOD) in drugimi mednarodnimi organizacijami, ki imajo za cilj dobrobit otrok, prizadevala za izboljšanje njihove blaginje ter za zaščito otrokovih pravic. Tako so ob današnjem svetovnem dnevu boja proti otroškemu delu zapisali na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, kjer pozdravljajo novico o globalnem trendu upadanja uporabe otroškega dela, še posebej najhujših oblik otroškega dela.
Ob zadovoljstvu nad pozitivnim razvojem, ki je bil cilj dolgoletnih mednarodnih in nacionalnih aktivnosti držav, se ob tej priložnosti spominjamo, da na svetu ostaja več kot 200 milijonov otrok, ki jim je zaradi lastnega preživetja ali preživetja družine odvzeta možnost vsestranskega razvoja in boljše prihodnosti.
V skladu s konvencijami MOD, ki jih je Slovenija ratificirala, so prepovedane najhujše oblike otroškega dela, ki so opredeljene kot suženjstvo, trgovina z otroki, otroško delo za odplačilo družinskih dolgov in druge oblike prisilnega dela, prisilno rekrutiranje otrok v oboroženih konfliktih, otroška prostitucija in pornografija ter druge nezakonite aktivnosti.
Prepovedano je tudi delo, ki je v skladu z nacionalno zakonodajo in mednarodnimi standardi neprimerno za otroke do določene starosti, ker omejuje njihove možnosti izobraževanja in vsestranskega razvoja, ter delo, ki zaradi svoje narave ali pogojev, v katerih se opravlja, ogroža fizično, umsko ali moralno dobrobit otroka.